مادر و فرزند

زایمان اپیدورال: مزایا و معایب

زایمان اپیدورال

زایمان اپیدورال: مزایا و معایب

 

زایمان اپیدورال

مزایای زایمان اپیدورال

اپیدورال یکی از جایگزین های عالی است که امروزه داریم. همانطور که اشاره کردیم، درست است که افراد زیادی به دلایل مختلف با آن مخالف هستند. با این حال، همیشه مجموعه ای از تردیدها در اطراف او وجود دارد، بنابراین بهتر است قبل از انتخاب آن با پزشک خود مشورت کنید.

این شک و تردیدها ممکن است شما را دچار سردرگمی کنند، اما آن را پشت سر خواهید گذاشت. با این حال، ما مزایای زایمان اپیدورال را خواهیم گفت زیرا تعداد آن بسیار زیاد است:

زایمان اپیدورال با مسکن درد

اپیدورال یکی از موثرترین روش ها برای تسکین درد در هنگام زایمان است و کمترین عوارض جانبی را هم برای مادر و هم برای نوزاد دارد.

این روش به سرعت عمل می کند و می تواند در عرض 10 تا 20 دقیقه شروع به تسکین درد کند. اکثر زنانی که اپیدورال دارند در حین زایمان درد کمی احساس می کنند یا اصلا درد ندارند.

به شما اجازه استراحت می دهد

تسکین دردهای زایمان می تواند به شما کمک کند تا بیشتر استراحت کنید. این کار می تواند به ویژه در صورت زایمان طولانی مفید باشد.

داشتن آرامش و اجتناب از درد نیز می تواند تجربه تولد مثبت تری را برای مادر ایجاد کند.

زایمان اپیدورال می تواند به شما کمک کند هوشیار بمانید

زایمان اپیدورال می تواند به شما کمک کند هوشیار باشید تا بتوانید تجربه زایمان بهتری داشته باشید. همچنین در صورت نیاز به فورسپس برای کمک به بیرون آوردن کودک، می تواند از درد شما جلوگیری کند.

اگر نیاز به زایمان از طریق سزارین دارید، اپیدورال به شما این امکان را می دهد که در طول عمل بیدار بمانید و در طول بهبودی درد را تسکین می دهد.

ممکن است به کاهش افسردگی پس از زایمان کمک کند

مطالعه‌ای در سال 2014 شواهدی را نشان داد که استفاده از اپیدورال ممکن است خطر افسردگی پس از زایمان (PPD) را در برخی از زنان کاهش دهد. با این حال، نتایج منبع معتبر از تحقیقات اخیر شواهدی برای حمایت از این ادعا که استفاده از اپیدورال خطر PPD را کاهش می دهد، پیدا نکرده است.

نتایج یک مطالعه معتبر دیگر، ارتباط احتمالی بین کاهش بروز PPD در زنانی که قصد انجام اپیدورال را داشتند و در حین زایمان از آن استفاده می‌کردند، نشان می‌دهد که داشتن یک برنامه مدیریت درد و پایبندی به آن برنامه ممکن است به کاهش خطر PPD کمک کند.

صحبت در مورد مدیریت درد زایمان با پزشک یا ماما در طول بارداری خود مهم است. آنها می توانند به شما کمک کنند تا برنامه ای داشته باشید که برای شما و اهداف شما مفید باشد. آنها همچنین می توانند به شما کمک کنند تا در صورت نیاز به تغییر برنامه های اولیه در طول زایمان، گزینه های جایگزین پیدا کنید.

شما می توانید در هر زمانی در طول زایمان اپیدورال انجام دهید

حتی اگر بخشی از برنامه زایمان مورد نظر شما نباشد، خوب است بدانید که در هر زمان در طول زایمان در صورت نیاز می توانید اپیدورال را انجام دهید.

آنها برای روش های جراحی طولانی تر موثر هستند

اپیدورال می‌تواند باعث تسکین مداوم درد در طول روش‌های جراحی طولانی، مانند زایمان سزارین یا در دوران نقاهت از برخی روش‌ها شود.

اگر برای یک عمل جراحی نیاز به اپیدورال دارید، احتمالاً دوز بیشتری از دارو دریافت خواهید کرد و ممکن است به طور موقت تمام احساس زیر کمر را از دست بدهید. پس از کاهش یا قطع دارو، احساس بازگشت درد را خواهید داشت.

زایمان اپیدورال

معایب انجام اپیدورال چیست؟

در اینجا به برخی از معایب اپیدورال نگاهی می اندازیم.

می تواند باعث کاهش فشار خون شود

اپیدورال می تواند باعث افت ناگهانی فشار خون شما شود. فشار خون شما در طول زایمان کنترل می شود تا از جریان خون کافی به جنین و بدن شما اطمینان حاصل شود. اگر فشار خون شما کاهش یابد، ممکن است به اکسیژن، مایعات و دارو نیاز داشته باشید.

ممکن است عوارض جانبی داشته باشید

برخی از زنان عوارض جانبی از جمله لرز، تب یا خارش را تجربه می کنند. پس از برداشتن اپیدورال، ممکن است احساس تهوع یا سرگیجه داشته باشید و در جایی که سوزن وارد شده است، کمردرد داشته باشید.

حدود 1 درصد از زنان سردرد شدیدی را تجربه خواهند کرد. این یک عارضه جانبی نادر است که ناشی از نشت مایع نخاعی است. اگر سردرد ادامه یابد، لکه خونی انجام می شود که شامل تزریق مقداری از خون شما به فضای اپیدورال برای تسکین سردرد است.

اگرچه بسیار نادر است، اما اگر نخاع توسط سوزن یا خونریزی یا عفونت در ناحیه اپیدورال آسیب دیده باشد، آسیب عصبی ممکن است دائمی باشد. متخصصان بیهوشی تحت آموزش های گسترده برای آن قرار می گیرند و خطر آسیب دائمی آن بسیار کم است.

ممکن است فشار دادن را دشوارتر کند

برخی از زنان فشار دادن را با اپیدورال دشوارتر می دانند. این مسئله می تواند احتمال نیاز به مداخلات مانند فورسپس، دارو، یا سزارین را افزایش دهد.

ممکن است خطر پارگی پرینه را افزایش دهد

منبع معتبر تحقیقاتی نشان می دهد که پارگی پرینه در زنانی که اپیدورال دارند شایع تر است. عوامل دیگری که خطر پارگی پرینه را افزایش می دهند عبارتند از:

  • نوزاد با وزن هنگام تولد سنگین تر
  • اپیزیوتومی
  • القای زایمان

ممکن است نیمه پایینی شما برای مدتی پس از زایمان بی حس باشد. همچنین ممکن است چند ساعت پس از زایمان در نیمه پایینی خود احساس بی حسی داشته باشید. به همین دلیل، ممکن است لازم باشد تا زمانی که بی حسی از بین برود در رختخواب بمانید.

ممکن است در ادرار کردن مشکل داشته باشید

انجام اپیدورال نیز احتمال نیاز به کاتر ادراری برای تخلیه مثانه را افزایش می دهد. این مسئله موقتی است. هنگامی که بی حسی شما برطرف شد، می توان کاتر ادراری را خارج کرد.

خطر ناراحتی تنفسی برای کودک شما

برخی از شواهد نشان می دهد که نوزادانی که مادرشان اپیدورال دارند بیشتر احتمال دارد بلافاصله پس از تولد دچار ناراحتی تنفسی شوند. اگرچه سایر مطالعات معتبر هیچ مدرکی دال بر افزایش خطر ابتلا به دیسترس تنفسی در نوزادان به استفاده از اپیدورال پیدا نکرده است.

قبل از شروع زایمان در مورد هر گونه نگرانی در مورد ایمنی اپیدورال برای نوزاد خود با پزشک خود صحبت کنید.

آیا زایمان طبیعی برای مادر و نوزاد بهتر است؟

بیش از 70 درصد از زنان در حال زایمان از اپیدورال استفاده می کنند، اما این بدان معنا نیست که برای همه انتخاب مناسبی است. مانند هر روش دیگر پزشکی، جوانب مثبت و منفی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

تعدادی از عوامل وجود دارد که می تواند تعیین کند چه نوع زایمانی ممکن است برای شما بهتر باشد. هر مادری متفاوت است و نمی توان پیش بینی کرد که وقتی زمانش برسد چه احساسی خواهید داشت. مهم است که ذهنی باز داشته باشید و روی مثبت کردن تجربه تمرکز کنید، حتی اگر آنطور که در ابتدا برنامه ریزی کرده اید پیش نرود.

عوامل متعددی می تواند بر میزان درد شما در حین زایمان تأثیر بگذارد. این عوامل ممکن است تعیین کنند که در صورت وجود چه دارویی مصرف شود:

  • سلامت جسمی و روانی
  • تحمل درد
  • اندازه لگن شما
  • اندازه نوزاد
  • موقعیت نوزاد
  • شدت انقباضات

نوع تولد “بهتر” مربوط به روش خاصی نیست. در عوض، شما باید بهترین روش را بر اساس شرایط و نیازهای فردی خود انتخاب کنید.

ممکن است ایده خوبی باشد که دو برنامه زایمان داشته باشید. یک طرح می تواند برنامه بهینه شما باشد. در صورتی که همه چیز آنطور که انتظار دارید پیش نرود، برنامه دوم می تواند به عنوان برنامه بازگشتی شما باشد. این کار می تواند به شما کمک کند که در صورت نیاز به تغییر برنامه ها در اواسط زایمان، کمتر غافلگیر شوید.

مسکن

قسمت آخر زایمان معمولا کندتر است.  این مسئله به ما می گوید که مادر باید کاری را که پزشکان در آن لحظه به او گفته اند انجام دهد، زیرا قدرت عضلانی کمی کاهش می یابد.

در مورد خطرات اپیدورال زیاد گفته شده است، اما باید توجه داشت که اکثریت قریب به اتفاق آنها بسیار نادر هستند. آسیب ریشه عصبی بسیار نادر است. همچنین عفونت از هر 25 زن یک نفر ممکن است سردرد بسیار شدید داشته باشد و از هر 300000 نفر یک نفر دچار آسیب های جدی شود.

پس باید با اپیدورال زایمان کنم یا بدون اپیدورال؟

همیشه اختلاف نظر وجود خواهد داشت و این منطقی است. اما خوبیش، این است که ما می توانیم تصمیم بگیریم تا زمانی که زایمان خیلی نزدیک نباشد.

بنابراین همیشه خوب است که در طول بارداری خود با پزشک خود صحبت کنید تا هرگونه شک و تردیدی برطرف شود. و بنابراین آنها می توانند پاسخ ها را با شرایط شخصی شما تنظیم کنند. به طور خلاصه، زایمان اپیدورال مزایای بیشتری نسبت به معایب دارد. اما انتخاب آن به شما بستگی دارد!

فرمت های مختلف مقاله زایمان اپیدورال:

b2n yun shorturl
tiny cutt rebrandly

منبع : healthline

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =