خانه داری

نحوه شستن لکه خون از روی ملحفه

نحوه پاک کردن لکه خون از روی ملحفه

نحوه شستن لکه خون از روی ملحفه

در این مقاله نحوه شستن لکه خون از روی ملحفه را بررسی می کنیم. هنگامی که لکه خون روی ملحفه می ریزد، با آب سرد و یک شوینده سنگین یا پاک کننده لکه بر پایه آنزیم سریع آن را از بین ببرید. اگر خون ریخته شده متعلق به شما نیست، بهتر است هنگام دست زدن به خون آن شخص دیگری دستکش بپوشید.

بلافاصله بعد از ریختن خون روی ملحفه، آن باید شسته شود. سپس، همانطور که معمولاً انجام می‌دهید، ملحفه را به همان صورت بشویید، از جمله اجرای چرخه با آب گرم یا داغ. با این حال هرگز از آب گرم، خشک کن لباس یا اتو روی پارچه ای که هنوز لکه دارد استفاده نکنید. گرما در لکه قرار می گیرد و حذف آن را دشوار و حتی در بعضی موارد آن را غیرممکن می کند.

خوشبختانه، اگر به سرعت به آن عمل کنید و برخی از مراحل ساده را دنبال کنید، می توانید به راحتی لکه های خون را پاک کنید.

نحوه شستن خون از ملحفه
 مواد شوینده شوینده لباسشویی سنگین با آنزیم
 دمای آب اول سرد، سپس سرد، گرم یا گرم
 نوع چرخه  منظم
 چرخه خشک کردن خشک معمولی یا خط خشک
 درمان های خاص برای چرخه شستشو از لکه بر استفاده کنید و ضد عفونی کننده لباس ها را اضافه کنید
 تنظیمات اتو بستگی به نوع پارچه دارد

آنچه شما برای شستن لکه خون از روی ملحفه نیاز دارید

تجهیزات / ابزار

  • ماشین لباسشویی یا وان بزرگ
  • خشک کن، قفسه خشک کن یا بند رخت
  • برس نرم

مواد

  • شوینده مایع لباسشویی سنگین با آنزیم
  • پاک کننده لکه لباسشویی مبتنی بر آنزیم یا سفید کننده مبتنی بر اکسیژن
  • ضدعفونی کننده لباس‌ها مانند سفیدکننده یا روغن کاج (اختیاری)
نحوه پاک کردن لکه خون از روی ملحفه

دستورالعمل ها برای شستن لکه خون از روی ملحفه

سریع عمل کنید

از بین بردن لکه های خون تازه بسیار راحت تر از لکه های قدیمی تر است. به محض اینکه لکه ها را دیدید ملحفه ها را از روی تخت جدا کنید. اگر خون به محافظ تشک برسد یا تشک خیس شده باشد، باید به سرعت پاک شود.

نکته

اگر لکه خونی روی ملحفه‌های تخت پیدا کردید و وقت ندارید فوراً آن را پاک کنید. وان حمام، سینک بزرگ یا لباسشویی را با آب سرد پر کنید. مقداری مواد شوینده لباسشویی به آن اضافه کنید. کل ملحفه  را درون آب قرار دهید و اجازه دهید تا زمانی که بتوانید ناحیه لکه دار را پاک کنید خیس بخورد.

نحوه پاک کردن لکه خون از روی ملحفه

ناحیه آغشته به خون را بشویید

ناحیهای از ملحفه که آغشته به خون است را در زیر شیر آب سردی که با فشار بالا می آید، نگه دارید. این کار به خروج خون از الیاف پارچه کمک می کند. اگر لکه بزرگ است، روی یک ناحیه تمرکز کنید تا بیشتر خون پاک شود و سپس با جابجایی پارچه به ناحیه بعدی بروید.

هشدار برای شستن لکه خون از روی ملحفه

هرگز از آب داغ به عنوان اولین مرحله برای پاک کردن لکه خون روی هیچ پارچه ای استفاده نکنید. در حالی که خون حاوی اجزای زیادی است، دمای بالا می تواند پروتئین های موجود در خون را “پخت” کند و باعث چسبیدن آنها به الیاف پارچه شود. این کار پاک کردن لکه را بسیار دشوارتر می کند.

نحوه پاک کردن لکه خون از روی ملحفه

لکه های خون را از قبل پاک کنید

از یک لکه‌بر مبتنی بر آنزیم یا یک ماده شوینده لباسشویی سنگین استفاده کنید تا محل لکه‌دار را برای لکه‌های خون تازه آماده کنید. از یک برس نرم استفاده کنید تا لکه بر روی الیاف را بتوانید به خوبی اک کنید. ملحفه را کنار بگذارید و قبل از شستن ملحفه اجازه دهید لکه بر حداقل پانزده دقیقه بر روی آن بماند.

یک سینک، وان حمام یا ماشین لباسشویی بزرگ را با آب سرد پر کنید و پودر سفید کننده مبتنی بر اکسیژن را به آن اضافه کنید. دستورالعمل های برچسب پشت آن را دنبال کنید که چه مقدار پودر در هر گالن آب استفاده شود. ملحفه آغشته به خون را درون آن قرار دهید و آن را کاملاً در آب فرو ببرید. اجازه دهید حداقل دو ساعت خیس بخورد. خوب است که مدت بیشتری خیس بخورد، حتی یک شب. اگر لکه خون کامل خشک شده بود، مواد جامد و پوسته‌دار را با برس نرم پاک کنید.

نحوه پاک کردن لکه خون از روی ملحفه

تنظیمات لباسشویی را انتخاب کنید

چرخه شستشوی منظم و دمای آبی که برای ملافه استفاده می کنید را انتخاب کنید. قبل از افزودن ملحفه های پیش‌فرآوری شده به لباسشویی، حتماً آن‌ها را بررسی کنید. اگر لکه های بر روی آن هنوز قابل مشاهده هستند، از آب داغ استفاده نکنید.

تمیز کردن ملافه

ملحفه ها را بشویید

در گام بعدی، ملحفه ها را با استفاده از مواد شوینده از مدل های معمولی خود که در بازار وجود دارد، بشویید.

تمیز کردن ملافه

یک ضد عفونی کننده لباسشویی اضافه کنید

اگر لکه های خون بر روی ملحفه بزرگ هستند یا نگران بیماری های عفونی آن هستید، یک ضدعفونی کننده لباس را به چرخه شستشوی آن اضافه کنید. برای ملحفه های پنبه ای سفید، از سفید کننده کلر استفاده کنید. برای ملحفه های رنگی یا ملحفه های ساخته شده از بامبو، ابریشم یا مواد مصنوعی (Lysol) روغن کاج یا یک ضدعفونی کننده مبتنی بر فنول را انتخاب کنید.

تمیز کردن ملافه

ملحفه ها را بررسی کنید

پس از شستن، ملحفه ها را به دقت بررسی کنید تا هرگونه تغییر رنگ باقی نمانده باشد. اگر هنوز شواهدی از لکه بر روی آن وجود دارد، مراحل شستشو را دوباره تکرار کنید. تا زمانی که لکه خون از بین نرفته، ملحفه ها را به خصوص در حرارت زیاد خشک کن اتوماتیک خشک نکنید.

تمیز کردن ملافه

ملحفه ها را خشک کنید

ملحفه های بدون لکه را می توان به طور معمول در خشک کن اتوماتیک قرار داد و آن را خشک کرد. می توان از بند رخت در فضای باز  یا یک قفسه خشک کن داخلی استفاده کرد.

پهن کردن ملافه

پاک کردن لکه های خون سرسخت روی ملحفه

یکی از بهترین روش های پاک کردن لکه برای ملحفه هایی که دارای لکه های قدیمی تری هستند، استفاده از آمونیاک معمولی خانگی است. محلولی از نصف آب و نیمی آمونیاک را مخلوط کنید. این محلول بوی قوی دارد، اما کار را به طور موثر انجام می دهد.

هنگام کار با آمونیاک از دستکش استفاده کنید و در محیطی با تهویه مناسب این کار را انجام دهید. گلوله های پنبه را در محلول مرطوب کنید و لکه را آغشته به آن کنید و محلول را به لکه بمالید. با یک توپ پنبه ای جدید این کار را تکرار کنید. لکه باید شروع به حل شدن کند. اگر نه، پنبه را با یک مسواک تمیزکننده قدیمی جایگزین کنید. مسواک را به محلول آغشته کنید و به آرامی روی لکه بمالید. هنگامی که لکه شروع به ناپدید شدن کرد، دوباره از پنبه مرطوب شده استفاده کنید تا آن را خیس کنید.

اتو کردن

اگر دوست دارید ملحفه های نخی خود را بعد از شستن اتو کنید، در صورت باقی ماندن لکه های خون آنها را اتو نکنید. گرمای زیاد اتو، از بین بردن لکه ها را بسیار دشوار می کند.

اتو کردن ملحفه

نکاتی برای شستن لکه خون از روی ملحفه

  • در صورت امکان لباس های خود را در زیر نور آفتاب خشک کنید. نور خورشید دارای خواص لکه بری فوق العاده ای است، به خصوص برای لکه های پروتئینی مانند خون.
  • می توانید از سفید کننده کلر بر روی پارچه های سفید استفاده کنید. با این حال، آن را زیاد استفاده نکنید. سفید کننده کلر می تواند الیاف پارچه را ضعیف کند.

فرمت های مختلف مقاله شستن لکه خون از روی ملحفه :

b2n yun shorturl
tiny cutt rebrandly

منبع : thespruce

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 2 =