خانه داری

نحوه شستن پتوی سنگین + مراقبت از آن

شستن پتوی سنگین

نحوه شستن پتوی سنگین

در این مقاله انواع شستن پتوی سنگین را بررسی می کنیم. هنگامی که مزایای استفاده از پتوی سنگین خود را کشف کردید، ممکن است تعجب کنید که آیا می توانید آن را مانند روتختی، لحاف و پتوهای خود بشویید. این نوع روتختی محبوب برای بسیاری از افراد در ترویج خواب بهتر، تسکین اضطراب، و کاهش درد مفید است.

خوشبختانه، شستن پتوی سنگین با تکنیک های مناسب آسان است. همیشه برچسب مراقبت آن را بخوانید تا مشخص کنید که پتو باید با دست شسته شود یا با ماشین شسته شود و زمان زیادی برای خشک شدن (تا 48 ساعت) لازم دارد.

پتوی وزن دار چیست؟

پتوهای وزن دار به گونه ای طراحی شده اند که سنگین باشند، اغلب بین 2 تا 27 کیلو گرم وزن دارند تا باعث تحریک فشار عمیق و احساس آرامش شوند. در حالی که تقریباً تمام پارچه‌های بیرونی قابل شستشو هستند، ممکن است پرکننده‌ای که وزن آن را افزایش می‌دهد قابل شستشو نباشد.

قابلیت شستشوی پرکننده های پتو
مهره های میکروگلاس فقط با دست بشویید،با هوا خشک کنید یا با درجه کم آبکشی کنید.
گلوله های پلاستیکی قابل شستشو فقط در آب سرد، با هوای باز خشک شود.
مهره های گلوله ای فولادی شستشو با دست یا ماشین، در هوای باز خشک شود.
سنگریزه های صاف فقط با دست شستشو شود، در هوای باز خشک شود.
مواد ارگانیک (ذرت، لوبیا، برنج) قابل شستشو نیست، فقط نقطه ای تمیز می شود.
شن قابل شستشو نیست، فقط نقطه ای تمیز می شود.

 

در خانه، اگر ماشین لباسشویی با بار جلو یا ماشین لباسشویی با بار بالا بدون همزن مرکزی داشته باشید، بهترین نتیجه را خواهید داشت. مطمئن شوید که ظرفیت ماشین لباسشویی شما می تواند اندازه پتو را تحمل کند. در غیر این صورت، باید پتو را با دست در وان حمام بشویید یا برای استفاده از یک ماشین بزرگتر به خشکشویی بروید.

تعداد دفعات شستن پتوی سنگین چقدر است؟

اینکه چند بار پتوی سنگین خود را بشویید بستگی به دفعات استفاده از آن دارد. برای استفاده متوسط ​​تا کم، رویه آن را ماهیانه تا فصلی بشویید. خود پتو را فصلی تا سالیانه بشویید. با استفاده روزانه، بهتر است روکش پتو را هر هفته تا دو هفته یکبار تمیز کنید و هر چند ماه یکبار پتو را بشویید.

آنچه شمابرای شستن پتوی سنگین نیاز دارید

تجهیزات / ابزار

 • ماشین لباسشویی با ظرفیت بالا
 • وان حمام یا لگن بزرگ
 • قفسه خشک کن بزرگ و محکم
 • پارچه پلاستیکی یا برزنت

مواد

 • شوینده ملایم لباسشویی
 • پاک کننده لکه بر پایه آنزیم
شستن پتوی سنگین

دستورالعمل ها

نحوه شستن پتوی سنگین
مواد شوینده شوینده ملایم لباسشویی
دمای آب سرد تا ولرم
نوع درجه چرخش ملایم، با دست یا معمولی
نوع چرخه خشک کردن حرارت کم تا متوسط ​​یا فقط در هوای باز خشک شود
تنظیمات اتو توصیه نمیشود؛ فقط روکش های برزنتی
دفعات شستشو بسته به استفاده: هفتگی تا فصلی (پوشش پتو). فصلی تا سالانه (خود پتو)

دستورالعمل قبل از شستشو

پوشش بیرونی را بردارید

پوشش را از روی پتو بردارید. بسیاری از پتوهای وزن دار دارای روکش لحاف مانندی هستند که می توان آن را جدا کرد. معمولاً گره های داخلی وجود دارد که باید قبل از برداشتن روکش شل شوند. مگر اینکه نشت مایع یا تصادف ادرار رخ داده باشد ، فقط پوشش باید مرتباً شسته شود.

شستن روکش باید جدا از شستن خود پتوی سنگین باشد.

شستن پتوی سنگین

نوع فیبر پارچه را تعیین کنید

این که آیا پوشش قابل جدا شدن است یا نه، برای انتخاب بهترین روش تمیز کردن، باید مقدار فیبر را بدانید. برای تعیین گزینه مناسب، برچسب مراقبت پتو را بررسی کنید.

شستن پتوی سنگین
نحوه شستشو با روکش پارچه
نوع فیبر دمای شستشو چرخه شستشو مواد شوینده چرخه خشک کردن دستورالعمل های ویژه
خز مصنوعی / مخمل خواب دار سرد ملایم مواد شوینده معمولی حرارت کم یا هوا خشک بدون نرم کننده پارچه
پنبه / فلانل گرم یا سرد طبیعی مواد شوینده معمولی حرارت متوسط ​​تا کم
پشم سرد شستشوی ملایم یا دستی شستشوی پشمی فقط هوا خشک
ریون/لیوسل سرد شستشوی ملایم یا دستی شوینده ملایم فقط هوا خشک تغییر شکل دهید و صاف کنید
ابریشم سرد شستن دست شوینده ملایم فقط هوا خشک خشک شویی ترجیح داده می شود

 

لکه ها را بررسی کنید

اگر پتو تمیز به نظر می رسد و بوی تازه می دهد اما لکه دارد، ممکن است بتوانید به جای شستن کل پتو، ناحیه لکه دار را بشویید. حتی لکه‌های راحتی با پرکننده مهره‌های شیشه‌ای (که فقط به‌عنوان خشک‌شویی برچسب‌گذاری شده‌اند) می‌توانند کل آن را کثیف کنند. قبل از شستشو، لکه ها را با توجه به نوع لکه از قبل پاک کنید.

بیشتر لکه های غذا و نوشیدنی را می توان با پاک کننده لکه بر، بر پایه آنزیم از بین برد. مقدار کمی را روی محل لکه دار بمالید و با انگشتان خود روی پارچه بکشید. قبل از شستن پتو اجازه دهید حداقل 15 دقیقه روی آن بمانید.

شستن پتوی سنگین

نحوه شستن پتوی سنگین با ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی را بارگیری کنید

ظرفیت ماشین لباسشویی خود را به درستی بررسی کنید تا مطمئن شوید که می تواند وزن و اندازه پتو را تحمل کند. همچنین در نظر داشته باشید که پتو باید به تنهایی شسته شود.

شستن پتوی سنگین

پتو را بشویید

دمای آب، چرخه و توصیه های مواد شوینده توصیه شده را برای نوع پارچه دنبال کنید. ماشین لباسشویی را مطابق با آن تنظیم کنید و پتو را بشویید.

شستن پتوی سنگین

نحوه شستن پتوی سنگین با دست

برای شستن با دست ها آماده شوید

اگر پتو را با دست می شویید، وان حمام یا لگن خود را به خوبی تمیز کنید تا مطمئن شوید که هیچ کثیفی در آن وجود ندارد که بتواند پارچه را لکه دار کند. وان را با آب سرد یا ولرم پر کنید و مواد شوینده توصیه شده را به آن اضافه کنید.

هنگام شست و شوی پتوی پشمی مواد شوینده کمتری استفاده می شود. شما نمی خواهید باقیمانده مواد شوینده بیش از حد برای شستشو باقی بماند. مواد شوینده را در آب بچرخانید تا مطمئن شوید که به خوبی مخلوط شده است.

شستن پتوی سنگین

غوطه ور شدن در آب صابون

پتو را در محلول آب و مواد شوینده آن قرار دهید. مطمئن شوید که کل پتو زیر آب قرار بگیرد. بگذارید پتو حداقل 15 دقیقه در داخل آب خیس بخورد.

شستن پتوی سنگین

پتو را بشویید

پتو را از آب صابون بردارید و وان را تخلیه کنید. وان را با آب خنک تازه پر کنید.

Washing a heavy blanket

پتو را آبکشی کنید و دوباره این کار را تکرار کنید.

داخل وان را به صورت کامل از آب خالی کنید و دوباره آن را پر کنید. تمام این فرآیند شستشو را دوباره تکرار کنید تا که کفی در آن باقی نماند. وان را تخلیه کنید و آب اضافی را بیرون بریزید.

Washing a heavy blanket

بعد از شستن پتوی سنگین چگونه آن را خشک کنیم؟

روش خشک کردن خود را انتخاب کنید

تنها نوع پتوی وزنی که می‌توان آن را در چرخه حرارت کم در خشک‌کن اتوماتیک خشک کرد، پتویی است که با دانه‌های میکروگلاس پر شده است، زیرا این پتو ذوب نمی‌شود.

همه پتوهای دیگر باید صاف خشک شوند. پتو را روی یک لایه ورقه پلاستیکی یا یک برزنت پلاستیکی برای محافظت از کف پهن کنید. در صورت جابجایی، پر کردن داخلی را به طور یکنواخت توزیع کنید. می توانید با فشار دادن حوله های تازه و خشک روی سطح، رطوبت اضافی را جذب کنید.

اجازه دهید پتو به صورت صاف خشک شود. برای کمک به سرعت خشک شدن آن را هر چهار یا پنج ساعت بچرخانید. 24 تا 48 ساعت طول می کشد تا به صورت کامل خشک شود.

Washing a heavy blanket

کاور و پتو را دوباره سرهم کنید

هنگامی که پتو وزن دار به صورت کامل خشک شد، می توان آن را به پوشش بیرونی وصل کرد.

Washing a heavy blanket

شستن لکه روی پتوهای سنگین

شستن زودهنگام لکه ها مهم است. اگر بتوانید به محض کثیف شدن، لکه را با آب سرد بشویید، بهترین شانس را برای از بین بردن آن خواهید داشت. پاک کننده های لکه بر پایه آنزیم می توانند حتی با لکه های سرسخت از جمله لکه های پروتئینی مانند سس قرمز یا خون مقابله کنند. لکه های کمتر جدی را اغلب می توان با مواد شوینده ملایم یا صابون ظرفشویی پاک کرد.

مراقبت های بعد از شستن پتوی سنگین

اگر پتوی سنگین شما دارای پارگی های کوچک یا بزرگتر است، بهتر است با دوختن آن ها، آن ها را درست کنید. ابتدا مشخص کنید که مشکل فقط روی روکش پتو است یا از خود پتو است. همیشه روکش و پتو را جدا از هم بدوزید تا بتوانید برای شستشوهای بعدی روکش را جدا کنید.

اتو کردن پتوهای وزن دار

اکثر پتوهای وزن دار نباید اتو شوند، زیرا این کار می تواند به پرکننده داخلی آن آسیب برساند. با این حال، اگر روکش پتوی وزنی شما از موادی مانند پنبه ساخته شده است، می‌توانید روکش را جدا کرده و به تنهایی اتو کنید. قبل از قرار دادن مجدد روی پتو، اجازه دهید کاور خنک شود. پارچه‌های روکش اضافی مانند کتان، پلی‌استر، پشم و موارد دیگر را می‌توان با استفاده از دمای مناسب اتو توصیه‌شده در پشت پارچه اتو کرد.

نگهداری پتوهای وزن دار

پتوی وزنی خود را با تا کردن یا چرخاندن آرام آن نگهداری کنید. سپس آن را در کیسه ای که داخل آن قرار داده شده یا در قفسه ای در کمد خود قرار دهید. این پتوها را می توان مانند روتختی و لحاف نگهداری کرد.

نکات اضافی برای شستن پتوی سنگین

 • پتو را تا کنید و بعد از هر بار استفاده آن را کنار بگذارید. از آن به عنوان روکش تخت استفاده نکنید.
 • روی آن غذا نخورید و روی پتو ننشینید.
 • در اسرع وقت هرگونه لکه را تمیز کنید.
 • اگر حیوان خانگی شما با شما می‌خوابد، حداقل هفته‌ای یک بار از غلتک پرزدار برای از بین بردن موهای ریخته‌شده‌اش استفاده کنید. همیشه مطمئن شوید که آنها بالای پتو بخوابند، زیرا وزن پتو ممکن است برای حیوانات خانگی خیلی سنگین باشد.

سوالات متداول برای شستن پتوی سنگین

 • آیا پتوهای وزن دار را می توان با دست نیز شست؟

  بیشتر پتوهای وزن دار را می توان با دست شست، اگرچه برخی نیاز به خشک شویی دارند. علاوه بر این، پتوی وزنی شما ممکن است برای شستشوی ماشینی مناسب باشد. همیشه برچسب مراقبت آن را قبل از تمیز کردن بررسی کنید تا روش مناسب را انتخاب کنید.

 • آیا یک پتوی سنگین را می تواند در خشک کن گذاشت؟

  اکثر پتوهای وزن دار نباید خشک شوند، به جز آنهایی که با دانه های میکروگلاس پر شده اند. بهتر است با هوای باز خشک کردن پتوی وزنی خود برای حفظ شکل پر کردن، در قسمت امن باقی بمانید.

   

قالب های مختلف مقاله شستن پتوی سنگین:

b2n yun free
1ea cutt rebrandly

منبع : thespruce

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − یک =