خانه داری

نحوه پاک کردن لکه و بوی کپک از روی لباس و وسایل

نحوه پاک کردن لکه و بوی کپک

نحوه پاک کردن لکه و بوی کپک از روی لباس و وسایل

در این مقاله به نحوه پاک کردن لکه و بوی کپک می پردازیم. کپک یک ارگانیسم زنده و در حال رشد است که در هوا زندگی می کند و می تواند به اکثر سطوح، از جمله پارچه ها بچسبد. کپک می تواند باعث ایجاد لکه های مزاحم شود که در صورت استفاده نکردن از مواد پاک کننده صحیح، پاک کردن آنها دشوار می شود. با این حال، می توانید آن را با مواد شوینده خریداری شده در دمای بالاتر از 60 درجه سانتی گراد پاک کنید.

قارچ را می توان به راحتی به عنوان یک لکه خاکستری یا سفید که روی سطح پارچه قرار دارد شناسایی کرد. همچنین ممکن است مانند لکه‌های سیاه یا سبز به نظر برسد که تقریباً “مخلوط” یا لزج ظاهر می‌شوند. بوی کپک تند و اغلب گندیده است. حتی اگر نتوانید هیچ لکه ای را مشاهده کنید، بو نشان می دهد که هاگ ها در حال رشد هستند و باید آن را از بین ببرید.

نوع لکه قارچ
نوع شوینده مواد شوینده سنگین، سفید کننده کلر
دمای آب داغ (در صورت امکان بر اساس پارچه)
نوع چرخه بسته به نوع پارچه متفاوت است

قبل از اینکه شروع کنید

جداسا کردن یک لکه کپک بهترین ایده برای مهار هاگ خواهد بود. برای تکان دادن یا پاک کردن هاگ ها، وسیله را به بیرون از منزل ببرید. شما نمی خواهید آن که قارچ به بقیه خانه، لباس ها یا پارچه های شما سرایت کند.

تمیز کردن

مطلب پیشنهادی : نحوه تمیز کردن مبل چرمی

اگر اقلامی دارید که فقط نیاز به تمیز کردن دارند و از کیت خشکشویی خانگی استفاده می کنید، قبل از افزودن لباس به کیسه خشک کن، لکه های قابل مشاهده را با لکه پاک کن ازبین ببرید.

آنچه برای پاک کردن لکه و بوی کپک نیاز دارید

 

تجهیزات / ابزار

 • برس موی نرم
 • ماسک تنفسی
 • کیسه پنبه ای یا پلاستیکی

مواد

 • شوینده لباسشویی سنگین
 • سفید کننده کلر (پارچه سفید)
 • روغن کاج یا ضدعفونی کننده فنلی (پارچه رنگی)
 • سفید کننده اکسیژن

دستورالعمل ها

 

نحوه پاک کردن لکه و بوی کپک از لباس های قابل شستشو

اسپورها را از بیرون پاک کنید

برای از بین بردن قارچ یا کپک از لباس های قابل شستشو با ماشین لباسشویی، اقلام آسیب دیده را در فضای باز ببرید. قارچ ها را تکان دهید یا پاک کنید. برای فرچه زدن هر دو طرف پارچه تا جایی که ممکن است این کار را انجام دهید. برای جلوگیری از پخش شدن هاگ ها در داخل خانه خود به بیرون بروید، جایی که می توانند به رشد خود ادامه دهند.

نحوه پاک کردن لکه و بوی کپک

درمان نقطه ای، شستشو و ضد عفونی کردن

پس از فرچه زدن، هر نقطه باید با یک ماده شوینده مایع سنگین حاوی آنزیم های کافی برای از بین بردن لکه ها، از قبل شسته شود. اجازه دهید مواد شوینده حداقل 15 دقیقه قبل از شستشوی اقلام لکه دار در گرم ترین آب توصیه شده روی برچسب مراقبت، قرار بگیرد.

برای ضد عفونی کردن پارچه و از بین بردن هاگ ها، سفید کننده کلر را به چرخه شستشوی پارچه های 100 درصد پنبه ای سفید اضافه کنید. اگر مواد مصنوعی یا رنگی هستند از روغن کاج یا ضدعفونی کننده فنلی استفاده کنید.

پاک کردن

لکه را بررسی کنید

اگر پس از ضدعفونی کردن لباس یا ملحفه، لکه باقی ماند، می توانید از سفید کننده اکسیژن بر روی انواع پارچه های سفید و رنگی برای از بین بردن لکه استفاده کنید. توجه: سفید کننده اکسیژن اسپورهای کپک را از بین نمی برد.

نحوه پاک کردن لکه و بوی کپک

پارچه در محلول سفید کننده اکسیژن استراحت بدهید

برای لکه های پایدار، با پیروی از دستورالعمل های بسته بندی، از سفید کننده اکسیژن استفاده کنید. پارچه لکه‌دار را کاملاً در آب بگذارید و اجازه دهید حداقل هشت ساعت یا یک شب خیس بخورد. اگر لکه از بین رفت، طبق معمول بشویید. اگر باقی ماند، محلول تازه را مخلوط کرده و تکرار کنید. ممکن است چندین بار طول بکشد تا لکه قارچ و کپک از بین برود، اما باید مطمئن شوید که کپک ها بیرون آمده است.

پاک کردن

نحوه پاک کردن لکه و بوی کپک از روی لباس‌ها

اسپورها را از بیرون پاک کنید

پارچه‌هایی که فقط دارای هاگ‌های کپک هستند برچسب تمیزی خشک دارند، باید با برس‌های نرم در فضای باز فرچه زده شوند. اگر در وسایل مخمل یا خز مصنوعی استفاده شده است، به آرامی در جهتی که سطح باید قرار گیرد، برس بزنید.

پاک کردن

جلوگیری از گسترش هاگ

پس از فرچه زدن، لباس را در یک کیسه نخی یا پلاستیکی قرار دهید تا از پخش شدن هاگ جلوگیری شود. بلافاصله لباس را به به افرادی که در این زمینه تخصص دارند بسپارید.

نحوه پاک کردن لکه و بوی کپک

نحوه پاک کردن لکه و بوی کپک از روی اثاثیه یا لوازم داخلی

از اسپری ضد کپک استفاده کنید

اگر لکه کپک کوچک و قابل کنترل است، از همان محلول ها و تکنیک های تمیزکننده توصیه شده برای تمیز کردن فرش استفاده کنید. اسپری ضد کپک را روی آن ناحیه بمالید و ناحیه را اشباع کنید. اجازه دهید کاملا خشک شود.

پاک کردن

تمیز کردن نقطه با سفید کننده اکسیژن

یک محلول سفید کننده اکسیژن و تمیز کننده آب درست کنید و آن را روی اثاثیه یا لوازم داخلی رنگ شده بمالید. آن را بیرون قرار دهید تا در هوای آزاد خشک شود. این کار را چندبار تکرار کنید تا لکه ها از بین بروند.

نحوه پاک کردن لکه و بوی کپک

نکات اضافی برای از نحوه پاک کردن لکه و بوی کپک

اگر پس از یک یا دو بار انجام این مراحل، لکه یا بو بیرون نیامد، مراحل را تکرار کنید. در نهایت، این روش ها لکه ها و بوی کپک را از بین می برند. همچنین می‌توانید چند ماده خانگی دیگر را برای حذف ملایم‌تر  امتحان کنید:

 • اگر از سفید کننده یا روغن کاج برای از بین بردن کپک استفاده نمی کنید، می توانید از پراکسید هیدروژن نیز استفاده کنید . نسبت به سفید کننده کلر سختی کمتری دارد. پراکسید هیدروژن (محلول 3 تا 10 درصد) کپک را از بین می برد و لکه ها را روشن می کند. این ماده دارای اثر سفید کننده است اما کندتر از سفید کننده کلر عمل می کند، بخار ندارد و هیچ اثری از خود باقی نمی گذارد. برای اطمینان از عدم تغییر رنگ مواد، روی یک نقطه نامشخص تست کنید.
 • سرکه سفید مقطر کمی اسیدی است و همچنین می تواند برای شکستن ساختار کپک و از بین بردن آن به آرامی استفاده شود. سرکه بو را از بین می برد اما لکه های کپک را از بین نمی برد. بنابراین ممکن است لازم باشد با استفاده از یک پاک کننده خانگی دیگر آن را پاک کنید.
 • جوش شیرین و الکل دیگر مواد خانگی هستند که می توانید از آنها برای جلوگیری از رشد قارچ و کپک استفاده کنید – اگرچه آنها هاگ ها را از بین نمی برند.-
 • واشرهای ماشین لباسشویی گاهی اوقات ممکن است در مهر و موم درب کپک بزنند و در نتیجه لباس ها پس از شستن بوی بدی پیدا کنند. رشد قارچ اغلب در پشت درزهای لاستیکی درب یا داخل واشر داخلی است. اگر یک ماشین لباسشویی درب جلو دارید و لباس‌هایتان بوی کپک زدگی پیدا کرده است، ماشین لباسشویی خود را کاملا تمیز کنید و مرتباً بشویید.

چه زمانی با یک متخصص تماس بگیرید

اگر مطمئن نیستید که می‌توانید لباس‌های کپک زده را به تنهایی تمیز کنید، با یک متخصص مشورت کنید . آنها ممکن است راهنمایی های بیشتری به شما بدهند یا این کار را برای شما انجام دهند. اگر وسیله ای که نیاز به تمیز کردن دارد ابریشم یا مبلمان قدیمی است، با یک متخصص تمیز کردن مبلمان مشورت کنید تا آن را ایمن نگه دارید.

فرمت های مختلف مقاله نحوه پاک کردن لکه و بوی کپک :

b2n yun shorturl
tiny cutt rebrandly

منبع : thespruce

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =