مادر و فرزند

افسردگی بعد از زایمان چقدر طول می کشد؟

افسردگی بعد از زایمان

افسردگی بعد از زایمان چقدر طول می کشد؟

دوره پس از زایمان می تواند زمانی پر از احساسات باشد. تغییرات زندگی، آشفتگی ها و تنظیم های هورمونی همگی می توانند به احساس سرگیجه کمک کنند و در افسردگی پس از زایمان (PPD) نقش داشته باشند.

در دوره افسردگی تجربه تغییرات خلقی طبیعی است، اما علائم مداوم و شدیدتر ممکن است نشان دهنده افسردگی پس از زایمان باشد. بیاموزید که PPD چه زمانی ممکن است شروع شود و چه مدت ممکن است طول بکشد.

افسردگی پس از زایمان چه زمانی شروع می شود؟

شروع افسردگی پس از زایمان معمولا در والدین زمانی دیده می شود که فرزندشان بین مرحله نوزادی و 6 ماهگی باشد. با این حال، این تجربه به شش ماه اول پس از تولد محدود نمی شود.

انجمن روانپزشکی آمریکا (APA) و کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان (ACOG) از تعدیل کننده “پس از زایمان” برای توجه به زمانی که یک فرد در اولین سال پس از تولد کودک تشخیص داده می شود افسردگی دارد، استفاده می کنند.

با این حال، برخی افراد اثرات افسردگی پس از زایمان را بیش از یک سال پس از زایمان احساس می کنند. همانطور که افراد بیشتری در مورد تجربیات خود در مورد افسردگی پس از زایمان صحبت می کنند، مشخص می شود که این وضعیت روی هر فرد به صورت متفاوت تأثیر می گذارد.

علائم افسردگی بعد از زایمان

افسردگی پس از زایمان چقدر طول می کشد؟

به گفته ACOG، افسردگی پس از زایمان می تواند در افراد تا اولین سالگرد تولد نوزادشان رخ دهد. اما هیچ قانونی برای طول مدت یک ساله آن وجود ندارد. علیرغم نامش، افسردگی پس از زایمان تنها چیزی نیست که برای والدین نوزادان اتفاق می افتد.

ارتباط مادر با فرزند

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد افسردگی پس از زایمان می تواند افسردگی درمان نشده قبل از بارداری باشد. این وضعیت ممکن است در برخی مواقع یک مشکل سلامت روان باشد که در صورت وجود نوسانات هورمونی، کمبود خواب و استرس ناشی از والدین شدن، شدیدتر می شود.

برخی از والدین شیرده پس از، از شیر گرفتن نوزادشان، افسرده می شوند، که برای بسیاری، تا زمانی که نوزاد یک ساله یا بزرگتر شود، اتفاق نمی افتد. یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که برای 25٪ از والدین علائم افسردگی تا سه سال پس از زایمان طول می کشد.

عواملی که ممکن است بر مدت زمان افسردگی تأثیر بگذارد

کسانی که PPD را تجربه می کنند هیچ جدول زمانی وجود ندارد که به طور قطع بگویدکه این دوره چقدر طول می کشد. برای هرکس بازه زمانی بهبودی متفاوت است. برخی مادران، بیشتر از میانگین 3 تا 6 ماه طول می کشد. عوامل متعددی ممکن است به PPD کمک کنند که بیشتر طول بکشد.

عوامل خطر برای طولانی شدن PPD:

 • فقدان شریک زندگی و حمایت اجتماعی
 • سابقه افسردگی یا اضطراب
 • یک شریک متجاوز
 • سابقه سوء استفاده جنسی در دوران کودکی
 • تغییرات عمده زندگی یا استرس
 • نگرانی های مالی
 • تلاش برای انطباق با خواسته های والدین
 • استانداردهای بالا و انتقاد بیش از حد از خود
افسردگی بعد از زایمان در زنان

علائم افسردگی پس از زایمان

” بیبی بلوز ” که می تواند در چند هفته اول دوره پس از زایمان رخ دهد مانند افسردگی پس از زایمان نیست. طبیعی است که یک یا دو هفته بعد از بچه دار شدن احساس “غیرعادی” یا حتی کمی بیشتر مانند گریه یا احساساتی شدن داشته باشید. از سوی دیگر، افسردگی پس از زایمان بیش از دو هفته اولیه پس از تولد ادامه می یابد.

علائم PPD عبارتند از:

 • گریه یا احساس ناامیدی/غم
 • خشم
 • پرهیز از تعامل اجتماعی
 • احساس جدا شدن از کودکتان
 • ترس از اینکه به کودکتان صدمه بزنید یا خودتان را آزار دهید
 • احساس گناه مداوم
 • احساس می کنید پدر و مادر خوبی نیستید

افرادی که در دوران بارداری یا پس از تولد نوزاد دچار افسردگی می شوند نیز ممکن است دچار اضطراب شوند. اگر علائم شما بیش از دو هفته پس از زایمان طول بکشد و در فعالیت های روزانه شما اختلال ایجاد کند، نشانه آن است که باید علائم خود را با پزشک خود در میان بگذارید.

تشخیص

کارشناسان گمان می کنند که افسردگی پس از زایمان کمتر تشخیص داده می شود. مردم همیشه علایم را به دلیل حرف مردم یا اطلاعات نادرست گزارش نمی کنند.

گاهی اوقات، افراد تشخیص نمی‌دهند که PPD چه زمانی اتفاق می‌افتد. بسیاری از والدین جدید فکر می‌کنند پس از بچه دار شدن، احساس غمگینی یا خستگی دائمی طبیعی است. همچنین، گاهی اوقات افراد فکر می کنند که افسردگی آنقدرها هم بد نیست یا خود به خود برطرف می شود.

اگر در تلاش برای مقابله با افسردگی هستید، با پزشک خود صحبت کنید. پزشکان معمولاً از ابزارهای غربالگری مانند مقیاس افسردگی پس از زایمان ادینبورگ (EPDS) برای ارزیابی و تشخیص افسردگی پس از زایمان استفاده می کنند. نمره 9 از 9 یا بیشتر در EPDS نشان دهنده افسردگی احتمالی است.

Postpartum depression

کمک گرفتن

اگر دکتر، افسردگی پس از زایمان را برای شما تشخیص داده است، شروع درمان ضروری است. هر چه زودتر درمان را شروع کنید،می توانید انتظار داشته باشید که زودتر به احساس خود برگردید. تعدادی گزینه درمانی برای افرادی که PPD را تجربه می کنند وجود دارد.

استفاده بیش از یک درمان در یک زمان معمول است. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید از دارو استفاده کنید و به مشاوره نیز مراجعه کنید. همچنین اگر یکی از گزینه‌ها برای شما کار نمی‌کند، خوب است روش جدیدی را امتحان کنید. برای تعیین اینکه کدام گزینه برای شما منطقی است، با پزشک خود صحبت کنید.

روان درمانی

برای افراد مبتلا به موارد خفیف تا متوسط ​​PPD ،اغلب اولین گزینه های درمانی، روان درمانی می باشد. روان درمانی بین فردی (IPT) که بر پریشانی بین فردی به عنوان کاتالیزور اولیه افسردگی تمرکز دارد، نتایج ثابتی را نشان داده است.

درمان شناختی رفتاری (CBT)، که بر نحوه ارتباط افکار شما با رفتارهای شما تمرکز دارد، نیز یک گزینه است. مشاوره غیر رهنمودی، بی‌دردسرترین رویکرد است که بر گوش دادن و تأیید خود متمرکز است.

مهمترین نکته در روان درمانی، یافتن درمانگری است که برای شما مناسب باشد. ممکن است لازم باشد قبل از پیدا کردن درمانگر با شخصیت و سبک مناسب خود، با تعدادی از درمانگران صحبت کنید.

دارو

دارو، برای درمان PPD، در اولویت قرار دارد. برای افرادی که افسردگی پس از زایمان دارند ، داروهای ضدافسردگی زیادی وجود دارد که می توانند به راحتی از آن ها استفاده کنند. مهارکننده های بازجذب سروتونین (SSRIs) مانند پروزاک (فلوکستین) و زولافت (سرترالین) و داروهای ضد افسردگی خاص مانند Wellbutrin (بوپروپیون) برخی از نمونه های رایج هستند.

داروهای ضد اضطراب نیز ممکن است یک گزینه باشد، به خصوص اگر علائم PPD شما بیشتر در انتهای طیف اضطراب باشد.

برای کسانی که PPD آنها در عرض چهار هفته پس از زایمان شروع شده و کمتر از شش ماه پس از زایمان هستند، Zulresso (برکسانولون) یک داروی تزریق داخل وریدی (IV) است که به طور خاص برای درمان PPD طراحی شده است.

روان پریشی پس از زایمان ممکن است به درمان با تثبیت کننده های خلق و خو یا داروهای ضد روان پریشی نیز نیاز داشته باشد.

فرمت های مختلف مقاله افسردگی بعد از زایمان :

b2n yun shorturl
1ea cutt rebrandly

منبع : verywellfamily

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 3 =