دکوراسیون داخلی, متریال

تفاوت پیچ خودکار با پیچ الیت یا MINI Fix

پیچ الیت

تفاوت پیچ خودکار با پیج الیت یا MINI Fix

در این مقاله به پیچ های الیت و پیچ های خودکار می پردازیم و تفاوت های آن ها را بررسی می کنیم . این دو نوع پیچ از موارد پر استفاده در بازار مصنوعات چوبی می باشند .

پیچ خودکار

 پیچ خودکار پیچی استوانه ای است که سطح آن در مدل های مختلف رزوه شده است و بسته به نوع آن ممکن است رزوه های متفاوتی داشته باشد همچنین نوک پیچ تیز می باشد و برای متصل کردن دو قسمت به یکدیگر استفاده می شود و برای استفاده از آن به مهره نیازی نیست.

پیچ خودکار برای نصب انواع چوب و وسایل به دیوار، مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول توسط دستگاه تولید پیچ خودکار تولید می شود. با به بازار آمدن پیچ های ام دی اف، میزان استفاده از این مدل پیچ در ساخت محصولات چوبی تا حدودی کاهش پیدا کرده است؛ اما باز هم پیچ خودکار کاربرد زیادی در نصب وسایل به دیوارها دارد.

پیچ الیت

ویژگی های پیچ خودکار

همان گونه که گفته شد کاربرد پیچ خودکار برای نصب لوازم به دیوار است. این تجهیزات به صورت مخروطی تولید می شوند و دندانه هایی درشت دارند . به همین دلیل نیز می توان از آن برای وصل کردن انواع قطعات چوبی و پلاستیکی استفاده نمود. از مهمترین ویژگی های این محصول می توان به تیز بودن نوک آن اشاره کرد. به هنگام استفاده از این پیچ، نیازی به وجود مهره نیست.

جنس پیچ خودکار

جنس این  پیچ ها  به طور معمول از آهن  یا  استیلی می باشد و در گریدهای  استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ مورد استفاده قرار میگیرد.  این موضوع به افزایش استحکام آن و ماندگاری محصول کمک می کند. پیچ خودکار را می توان در مدل های دوسو، چهارسو، شش گوش و ستاره ای پیدا کرد. از آن جایی که کاربرد پیچ معمولی و خودکار دوسو، کم شده است شاید در سال های آینده، پیچ های چهارسو و ستاره ای جایگزین این مدل ها شوند.

پیچ الیت

مطلب پیشنهادی : نحوه انتخاب تشک

پیچ الیت یا MINI Fix چیست؟

پیچ الیت در سال ۱۹۸۰ توسط شرکت HAFELE  تولید شد . در صنعت چوب روش‌های زیادی برای اتصال دو صفحه چوبی ، MDF یا لترون به هم وجود دارد . یکی از اتصالات محبوب و ارزان قیمت که قابلیت جدا سازی از هم را دارد، پیچ الیت است . اتصال الیت با نام Mini Fix درخارج از ایران معروف است ؛ اما در ایران بانام اتصال الیت شناخته می‌شود .

قطعات پیچ mini fix پیچ های الیت از سه قسمت که عبارتند از یک پیچ و یک مهره (خرچنگی) و یک رول پلاک تشکیل شده است .

پیچ الیت

مزایای اتصال الیت :

  • سهولت نصب و کاهش زمان مونتاژ
  • به دلیل اینکه این اتصال از داخل کار شده است ، پیچ ها از نمای بیرون کار مشخص نمی شود .
  • کلیه مراحل سوراخ کاری توسط دستگاه انجام می شود ، در عین حال که سرعت در تولید بالا می باشد اما دقت کار بی نظیر است .
  • قابلیت دمونتاژ شدن محصولات با استفاده از یک پیچ گوشتی

 

انواع پیچ الیت :

پیچ الیت در انواع رولپلاک سرخود (۲تکه) ، دوطرفه ، بازویی و … موجود می باشد که انواع نیازهای کاربران را رفع می کند.

کلیه مراحل سوراخکاری جهت استفاده از پیچ الیت توسط دستگاه انجام می شود که خود ضامن سرعت و دقت بالا می باشد و به هنگام مراحل مونتاژ به ابزار خاصی نیاز نیست و فقط با یک پیچ گوشتی چهارسو به راحتی می توان از این پیچ استفاده کرد .

قطعات تشکیل دهنده اتصال الیت :

  1. رول پلاک ( مخصوص اتصال الیت )

برای آن که پیچ درون قطعه و یا صفحه ام دی اف شل نشود و محکم و ثابت قرار گیرد لازم است از رول پلاک پیچ الیت استفاده نمایید. رول پلاک پیچ الیت همان طور که از نامش پیداست مخصوص استفاده در پیچ الیت می باشد که در تصویر زیر به خوبی می توانید با رولپلاک و پیچ الیت آشنا شوید.

پیچ الیت

2. پیچ الیت ( میله رابط )

در یک طرف میله رابط پیچی قرار دارد که به آن پلاستیکی متصل شده است. از طرف دیگر این میله دارای لبه شیارداری است که با رول پلاک درگیر می‌شود. با درگیر شدن رول پلاک و این میله دو صفحه به یکدیگر محکم می‌شود.

پیچ الیت

3. قفل

جنس قفل الیت ، آلومینیوم خشک می باشد . این قفل ها با پیچ گوشتی باز و بسته می شود و سایز قفل با مته 15 الیت زده می شود . زمانی که قفل الیت بسته می شود دیگر به هیچ عنوان کار از هم جدا نمی شود .

منبع : hafele

فرمت های مختلف مقاله تفاوت پیچ خودکار با پیچ الیت :

 

b2n yun plink
1ea cutt rebrandly
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =