مادر و فرزند

علل خارش در پاها در دوران بارداری چیست؟

خارش در پاها در دوران بارداری

خارش در پاها در دوران بارداری: چرا این اتفاق می افتد و چه کاری می توانید انجام دهید؟

سفت شدن پوست

همانطور که شکم شما رشد می کند، پوست روی شکم، باسن و پاهای شما کشیده می شود تا کودک در حال رشد را در خود جای دهد. و این کشش می تواند باعث خشکی پوست و در نتیجه خارش شود.

آلرژی و حساسیت های پوستی

در دوران بارداری، ممکن است به برخی از مواد شیمیایی، صابون ها یا لوسیون هایی که قبلا مشکلی ایجاد نمی کردند، حساس تر شوید. تماس با مواد محرک ممکن است باعث خارش پوست شود.

کلستاز بارداری دلیل جدی تر برای خارش در پاها در دوران بارداری

این وضعیت جدی تری است که می تواند باعث خارش شدید در دوران بارداری شود. این مسئله به دلیل یک مشکل کبدی است که بر دفع صفرا تأثیر می گذارد و ممکن است نیاز به مراقبت فوری پزشکی داشته باشد. اگر در سرتاسر بدن به خصوص کف دست و پا دچار خارش شدید شدید، باید فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

خارش در پاها در دوران بارداری1

چگونه خارش در پاها در دوران بارداری از بین ببریم

اکنون که متوجه شدید چرا خارش پاها در دوران بارداری رخ می دهد، وقت آن است که مهمترین سوال را بپرسید: برای تسکین آن چه کاری می توانید انجام دهید؟ خارش بسیار آزاردهنده است، بنابراین طبیعی است که بخواهید در اسرع وقت از شر آن خلاص شوید. برای رسیدن به این هدف، نکاتی را که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت، دنبال کنید. بعد از انجام آن ها به زودی متوجه بهبودی خواهید شد.

پوست را مرطوب نگه دارید

پوست خشک می تواند خارش را بدتر کند، پس حتما پوست خود را به خوبی مرطوب کنید. از لوسیون های بدون عطر استفاده کنید و از محصولاتی که حاوی مواد تحریک کننده هستند اجتناب کنید. بعد از دوش گرفتن از مرطوب کننده استفاده کنید.

از آب گرم خودداری کنید

حمام یا دوش آب گرم می تواند پوست را خشک کرده و خارش را بدتر کند. به جای آب داغ، آب ولرم را انتخاب کنید و از استحمام طولانی مدت خودداری کنید.

لباس راحت و قابل تنفس

پوشیدن لباس های گشاد و قابل تنفس مانند پنبه می تواند به کاهش تحریک پوست کمک کند. از پارچه های مصنوعی که می توانند رطوبت و گرما را به دام بیندازند خودداری کنید. در هر صورت مهم این است که شما راحت باشید.

ناخن هایت را کوتاه کن

ممکن است هنگام احساس خارش، خاراندن وسوسه انگیز باشد. اما این کار می تواند شرایط را بدتر کرده و باعث ضایعات پوستی شود. ناخن های خود را کوتاه نگه دارید تا خطر آسیب دیدن پوست هنگام خاراندن کاهش یابد.

اگر نقاشی می کشید مراقب باشید

اگر احساس می کنید که نیاز به خاراندن پاهای خود دارید، این کار را با کف دست انجام دهید. به این ترتیب آرامش خواهید داشت و اذیت نخواهید شد. بنابراین همیشه این کار را به عنوان یک تسکین موقت انجام دهید، اما زیاد مالش ندهید وگرنه بیشتر خارش خواهید داشت.

حمام بلغور جو دوسر

حمام بلغور جو دوسر می تواند فورا خارش را تسکین دهد. یک کیسه پارچه ای را با بلغور جو دوسر کلوئیدی پر کنید. (در اکثر داروخانه ها موجود است) و آن را در آب حمام قرار دهید.

از محصولات تحریک کننده خودداری کنید

محصولات مراقبت از پوست و شوینده هایی که استفاده می کنید را بررسی کنید و مطمئن شوید که ملایم هستند. شوینده های ملایم، حاوی مواد تحریک کننده یا بوهای قوی نیست.

با پزشک خود مشورت کنید

اگر خارش شدید یا مداوم است، در صحبت با پزشک خود تردید نکنید. ممکن است نشانه ای از یک بیماری جدی تر مانند کلستاز بارداری باشد که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

از خاراندن بیش از حد خودداری کنید

در حالی که مقاومت در برابر میل به خاراندن دشوار است، خاراندن بیش از حد می تواند پوست را ازبین ببرد و خارش را بدتر کند. سعی کنید با انجام کار دیگری، مانند خواندن کتاب یا تماشای فیلم، حواس خود را پرت کنید تا دستان خود را مشغول نگه دارید.

What are the causes of itchy feet during pregnancy1

چگونه از خارش در پاها در دوران بارداری جلوگیری کنیم

بدیهی است که پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین، پیشگیری ممکن است بهترین استراتژی در مورد خارش پاها در دوران بارداری باشد. این نکات را برای جلوگیری از خارش قبل از بروز آن رعایت کنید.

به نظر می رسد که کاری را باید انجام دهید تا کمی تسکین پیدا کنید، اما در این مورد ممکن است نکاتی وجود داشته باشد که می توانید قبل از شروع خارش انجام دهید. اگر هنوز برای شما اتفاق نیفتاده است، از بروز آن جلوگیری کنید.

هیدراتاسیون خوب را حفظ کنید

به اندازه کافی آب بنوشید تا پوست خود را از داخل به بیرون هیدراته نگه دارید. مرطوب کردن مناسب می تواند به جلوگیری از خشکی پوست کمک کند.

از صابون های ملایم استفاده کنید

برای جلوگیری از تحریک پوست خود، صابون های ملایم و بدون عطر را انتخاب کنید. پوست خود را به آرامی بشویید و محکم مالش ندهید.

از حمام های خیلی گرم خودداری کنید

همانطور که قبلا ذکر شد، آب داغ می تواند پاها را خشک کند. دوش آب ولرم یا خنک را انتخاب کنید.

لباس راحت بپوشید

برای جلوگیری از تحریک پوست، لباس راحت و قابل تنفس بپوشید. از پارچه های مصنوعی که می توانند رطوبت را به دام بیندازند خودداری کنید.

یک رژیم غذایی متعادل بخورید

یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی برای سلامت پوست شما ضروری است. از غذاهای غنی از اسیدهای چرب ضروری مانند ماهی، گردو و روغن بذر کتان استفاده کنید که می تواند به سلامت پوست شما کمک کند.

چه زمانی برای خارش در پاها در دوران بارداری به پزشک مراجعه کنید

در حالی که بیشتر موارد خارش ساق پا در دوران بارداری بی ضرر است و با راهکارهای ذکر شده قابل کنترل است، اما مواقعی وجود دارد که باید به دنبال کمک پزشکی باشید.

اگر با توصیه هایی که به شما دادیم آرام شدید، مراجعه به پزشک وضعیت جدی نیست. اما اگر همچنان ادامه داشت، با پزشک خود مشورت کنید:

  • خارش شدید و مداوم: اگر خارش غیر قابل تحمل است و به مراقبت های خانگی پاسخ نمی دهد، مشورت با پزشک ضروری است. این مسئله می تواند نشانه یک بیماری جدی تر، مانند کلستاز بارداری باشد.
  • بثورات پوستی: اگر بثورات پوستی همراه با خارش را تجربه کردید، به ویژه اگر گسترش یافت یا بدتر شد، باید به پزشک مراجعه کنید.
  • درد یا ناراحتی شکم: اگر خارش با درد شکم، تهوع یا استفراغ همراه باشد، بسیار مهم است که فوراً با پزشک مشورت کنید.
  • زردی (زردی پوست یا چشم): اگر متوجه ته رنگ زردی در پوست یا سفیدی چشم خود شدید، ممکن است نشان دهنده مشکل کبدی باشد و باید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی ارزیابی شود.

در صورت مشاهده هر یک از این علائم، حتما باید با پزشک خود مشورت کنید. اغلب به این دلیل که خارش ممکن است یک مشکل با یک علامت زمینه ای باشد که ممکن است نیاز به درمان متفاوت داشته باشد. همچنین باردار بودن برای یافتن علت این اختلال بسیار مهم است. به گونه ای با آن رفتار کنید که هیچ مشکلی در دوران بارداری و کودکتان ایجاد نکند.

What are the causes of itchy feet during pregnancy

علل موقتی برای خارش در پاها در دوران بارداری

درست است که خارش پاها می تواند بسیار ناراحت کننده باشد، اما در بیشتر موارد این یک علامت موقتی است که با نکاتی که در بالا توضیح دادیم و پیشگیری مناسب می توان آن را کنترل کرد. با این حال، همیشه مهم است که به بدن خود گوش دهید و در صورت نگرانی به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

باید به خاطر داشته باشید که بارداری شما منحصر به فرد است و ربطی به بارداری زنان دیگر ندارد. با این حال، می خواهیم بگوییم که آنچه برای یک زن باردار موثر است به این معنا نیست که برای شما هم موثر باشد و بالعکس. از این نظر، هر زمان که در مورد وضعیت سلامتی یا بارداری خود تردید یا نگرانی دارید، باید با پزشک خود صحبت کنید.

هنگامی که پزشکتان به شما توضیح داد که چه اتفاقی در حال رخ دادن است، باید توصیه های او را دنبال کنید زیرا او بهترین فردی است که به شما می گوید برای احساس بهتر چه کاری باید انجام دهید.

فرمت های مختلف مقاله خارش در پاها در دوران بارداری:

b2n yun shorturl
1ea cutt rebrandly

منبع : madreshoy

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 16 =