سبک زندگی

مونته سوری چیست؟

مونته سوری

مونته سوری چیست ؟

مونته سوری یک سیستم آموزشی و علمی رایگان است. این سیستم یک علم آموزش و پرورش ویژه است که می پذیرد سرعت یادگیری هر کودک متفاوت است و با مهارت ها و علایق شخصی کودکان مطابقت دارد و بر این اساس آموزش را ارائه می دهد. این نام به خاطر مربی ماریا مونتسوری ، توسعه دهنده این سیستم آموزشی و اولین پزشک زن در ایتالیا ، نامگذاری شد. این علم آموزشی 100 سال است که برای کودکان کاربرد دارد و یک سیستم آموزشی است که در سراسر جهان پذیرفته شده است.

سیستم آموزش مونته سوری

مهمترین ویژگی این سیستم آموزشی این است که کودکان خودکفا هستند و بر اساس شخصیت او برنامه ریزی می شود. مهمترین عامل برای اطمینان از همه اینها ، مشاهده خوب و انتخاب متریال مناسب است.

آموزش مونته سوری

موسسات ارائه دهنده آموزش مونته سوری به شرح زیر است: فضایی که کودکان می توانند آزادانه در آن حرکت کنند برنامه ریزی شده است و تمام جزئیات در این زمینه برای کودکان تنظیم شده است. به عبارت دیگر ، اسباب بازی ها و وسایل آموزشی طبقه بندی شده در اطراف ، دامنه وسیع حرکات ، آزادی انجام هر کاری که می خواهند و هر زمان که می خواهند ، فرصت برآوردن نیازهای خود مانند غذا خوردن ، و ایجاد یک سیستم آموزشی مبتنی بر خودآموزی و این فرصت را ایجاد می کنند که تا آنجا که می خواهند اشتباه کنند و در انجام همه این اشتباهات آن ها را تصحیح کنند. همه جزئیات در مورد حرکت آزاد و انتخاب آزاد برنامه ریزی شده است. و کل فرایند توسط یک مربی و سرپرست مونته سوری همراه است.

روش های مونته سری

اگر می خواهید آموزش مونته سوری را در خانه انجام دهید . ابتدا باید یک فضای آزاد برای فرزند خود ایجاد کنید. مهم این است که کودک با توجه به سن خود ، انتخاب شود تا با مواد و اسباب بازی های مناسب حمایت شود. مواد مونته سوری به طور کلی شامل اسباب بازی های آموزشی است. اینها می توانند لوازم التحریر یا حتی گل باشند. نکته مهم این است که آن را به درستی طبقه بندی کرده و در مکانی قرار دهید که کودک بتواند در هر زمان به آن برسد. بنابراین ، کودک تجارت خود را می بیند. البته به یاد داشته باشید که حق انتخاب باید به کودک واگذار شود . پس از معرفی اسباب بازی ها و مواد انتخاب شده ، لازم است آنها را در مکانی مناسب در اتاق قرار دهید . تا کودک با وسایلی که دارد خلاقیت خود را پرورش دهد. با اختیار خود انتخاب می کند.

جنبه های بصری

تا کنون ، حتماً مشاهده کرده اید که آیا جنبه بصری فرزند شما در پیش زمینه است . آیا جنبه عددی او در پیش زمینه است ؟ آیا او بیشتر به بازی های منطقی متمایل است ؟ به طوری که وسایل مناسب بر این اساس انتخاب می شوند . اگر او نتوانسته خود را کشف کند ، می توانید از بازی های هوش علمی کمک بگیرید که توسط پزشکان و متخصصان  در اینترنت توسعه یافته است. به این ترتیب ، شما به راحتی می توانید بفهمید که فرزند شما بیشتر به چه چیزی علاقه دارد.

مشاهده شده است که به ویژه کودکانی که با فعالیت های مونته سوری بزرگ می شوند ، خواندن و نوشتن را در سنین پایین تر از سایر کودکان یاد می گیرند.

مشاهدات و تحقیقات

بر اساس مشاهدات و تحقیقات ماریا مونتسوری ، بنیانگذار سیستم آموزشی ، چیزهایی که کودکان دوست ندارند عبارتند از ؛

  • روش پاداش-مجازات
  • فرایند آموزشی که توسط بزرگسالان تعیین شده است

  • روی میز دانش آموزان

  • روی میز معلم

  • او استدلال کرد که آنها اسباب بازی را دوست ندارند.

به طور خلاصه ، آنها از سیستم آموزشی استاندارد ، قوانین و محدودیت ها خوششان نمی آید . این منجر به کاهش کارآیی رشد ذهنی و جسمی آموزش کودکان می شود. او معتقد است که راه حل توسعه روشهای آموزشی است که کودکان دوست دارند و از آن لذت می برند و تمرکز بر فعالیت های بیشتر. 

montossori

در اینجا مواردی که کودکان دوست دارند آمده است:

  • محیط های آرام تر

  • در کارهای خود آزاد باشند

  • در انتخاب های خود آزاد باشند

  • داشتن آزادی برای اشتباه کردن

  • او استدلال می کند که آنها دوست دارند از کتابها برای خواندن و نوشتن استفاده نکنند.

به اختصار؛ کودکان از فعالیتهای آموزشی با بازی لذت می برند ، یعنی هم از تفریح ​​و یادگیری لذت می برند و هم از آموزش آزادتر. سپس بیایید ببینیم فعالیتهای کودکان مونته سوری چگونه باید باشد:

اول از همه ، این فعالیتی نیست که به نظر شما مفید است و می خواهید بازی کنید و کشف کنید ، بلکه فعالیتی است که فرزند شما می خواهد به آن علاقه مند شود. فراموش نکنیم که هدف اصلی این آموزش باید انتخاب رایگان کودک باشد.

مزایای فعالیت های مونته سوری برای کودکان

سیستم آموزشی و فعالیتهای مونته سوری رشد ذهنی و جسمی کودکان را تسریع کرده و آنها را قادر می سازد تا مهارت های منحصر به فرد ، مهارت های حرکتی خوب و مهارت های حرکتی بزرگ خود را توسعه دهند. کودکانی که توانایی های خود را توسعه می دهند ، قطعاً احساس بهتری دارند و خود را بهتر بیان می کنند. آنها با کشف خود و توانایی های بالقوه خود اعتماد به نفس خود را بالا نگه می دارند. این کودکان مهارت هایی را برای آموزش و توسعه خود دارند. در واقع ، این درک در مرکز هدف این آموزش است. توانایی کودکان برای دیدن کار خود و توسعه و آموزش خود.

دستگاه های تکنولیژیکی

 متأسفانه امروزه ما دستگاه های تکنولوژیکی مانند تبلت و تلفن را حتی در دست کودکان بسیار خردسال می بینیم. در عصر فناوری ، این وسایل مزایا و معایبی  دارد. بنابراین ، باید به برنامه های نصب شده بر روی رایانه لوحی و تلفن توجه کنید و اطمینان حاصل کنید که رشد شخصی کودک شامل فعالیتهایی است که تأثیر منفی بر آن نخواهد گذاشت. در حال حاضر ، آموزگاران استدلال می کنند که گرفتن این دستگاه ها به طور همزمان از دست کودکان صحیح نیست. آنها به جای ممنوعیت ها ، توصیه می کنند روزانه بین ساعاتی که بچه ها تصمیم می گیرند استفاده کنند.

من می بینم که برخی از والدین نه تنها یک اتاق بلکه کل خانه را به این ترتیب تزئین می کنند . مخصوصاً برای این سیستم آموزشی ، که مناسب تر است در سنین پایین شروع شود. بله ، این یک رویداد سخت و چالش برانگیز است. اما حداقل اگر اتاق کودکان را به عنوان مونته سوری تزئین کنید ، ممکن است فردی را تربیت کرده باشید که می داند چگونه بهتر خود را بیان کند. مهمترین نکته در اینجا اطمینان از دسترسی کودک است.

تاثیر تزئین اتاق کودک

 اما حداقل اگر اتاق کودکان را به عنوان مونته سوری تزئین کنید ، ممکن است فردی را تربیت کرده باشید که می داند چگونه بهتر خود را بیان کند. مهمترین نکته در اینجا اطمینان از دسترسی کودک است.

اسباب بازی ها و وسایل مونتسوری ، کتابهای مونتسوری ، و سایر ابزارهای فرزند خود را جداگانه طبقه بندی کنید. و هنگام جداسازی آنها باید توجه داشته باشید که هر دسته دارای مکانهای خاصی در اتاق هستند و این مکان ها باید مکان هایی باشند که کودک در هر زمان بدون کمک بتواند به آنها برسد. نباید آن را بالا ، زیر پایه ، در کمد قرار دهید. علاوه بر این ، تخت کودک باید در ارتفاعی باشد که بتواند بیرون برود ، و باید در ارتفاعی باشد تا هنگام برداشتن لباس هایش در کمد ، نیازی به کمک والدین نداشته باشد.

مونته_سری

قفسه های اسباب بازی

قفسه های اسباب بازی و در صورت وجود ، قفسه های دیگر قطعاً باید در ارتفاعی باشند که کودک بتواند بدون مشکل از آنها استفاده کند. به عنوان مثال ، شما می توانید یک توالت مخصوص کودکان که مخصوص کودکان در حمام تولید می شود بخرید تا به تنهایی نیازهای توالت کودک شما را برآورده کند ، یا حتی جایی برای یک سینک ظرفشویی ایجاد کنید. بله ، همه اینها شرایطی هستند که بسته به امکانات ایجاد می شوند و البته شرایط همه برای چنین نوآوری هایی مناسب نیست.

در قسمت آشپزخانه ، در یخچال ، می توانید قفسه ای را جدا کنید که کودک می تواند به عنوان قفسه ای که فقط به او تعلق دارد به آن برسد. با چنین ترکیبات مونته سوری ، شما به توسعه مهارت های خودکفایی فرزند خود کمک می کنید. به طور خلاصه ؛ مونته سوری یعنی تلاش برای خودکفایی کودک.

فرمت های مختلف مقاله مونته سوری :

b2n yun plink
1ea cutt rebrandly

 

منبع : dekopasaj

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 8 =