سبک زندگی

تنبیه مثبت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

تنبیه مثبت

تنبیه مثبت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

شما دقیقا می دانید که تنبیه مثبت چیست و این روش یادگیری برای چه استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم یاد بگیریم که تنبیه مثبت شامل چه مواردی می‌شود و برای مؤثرتر کردن آن چه چیزهایی لازم است؟

این تنبیهات مثبت را که اغلب برای رفتارهای منفی اعمال می شود، بررسی خواهیم کرد. این روش ها را می توان هم در خانه و هم در سیستم آموزشی اعمال کردالبته باید بدانید که چگونه آنها را به کار ببرید تا برای کودکان موثر و آموزشی باشند.

تنبیه مثبت اصولی

تنبیه مثبت چیست؟

این یک تکنیک اصلاح رفتار استاین تکنیک بر اساس تئوری های رفتار و این ایده است که پیامدهای پس از رفتار نادرست باید به گونه ای عمل کند که اغلب اتفاق نیفتد.

تنبیه پاسخ دادن به رفتار نامطلوب با پیامدهای نامطلوب و مشخص است. برای اینکه این تنبیه قبل از کودکی که آن را اعمال می کند مؤثر واقع شود، باید ناگهانی و اجتناب ناپذیر و در عین حال قوی باشد.

تنبیه اصولی

در تنبیه مثبت، محرک آزاردهنده ای به وجود می آید که برای نوجوان نامطلوب است. این تنبیه می تواند توسط محرک ها، اعمال یا حتی اشیاء مختلف ارائه شود.

ویژگی های تنبیه مثبت

ویژگی اصلی این نوع مجازات این است که اگر در مواجهه با یک عمل منفی به درستی انجام شود، احتمال تکرار نشدن عمل مذکور بسیار زیاد است. احتمال عود در فرد کاهش می یابد.

تنبیه مثبت به معنای اعمال یک محرک ناخوشایند است. یک نتیجه نامطلوب نباید آن را با تنبیه های منفی اشتباه گرفت که در این صورت این محرک مثبت حذف می شود.

مجازات درست

تاثیر این تنبیه مثبت را زمانی می بینیم که تنبیه به درستی انجام می شود. ما به شما پیامدهای منفی اعمال شما را نشان می دهیم.

این تنبیه یک مکانیسم یادگیری است، چنین تنبیه هایی می تواند ناخودآگاه رخ دهد. به عبارت دیگر می توان این مجازات را بدون دخالت شخص ثالث برای هرکسی اعمال کرد.

به طور مثال من دستم را با اتو مو سوزاندم چون نباید به آن دست می زدم. یک تنبیه مثبت بدون اینکه کسی آن را برای من اعمال کند بوجود آمد.

یکی از جنبه های مهم این نوع مجازات، به گونه ای که فرآیند حاصله، نیازی به توجه شخصی که این اصلاح برای او اعمال می شود، نباشد. یعنی فرد از آنچه در حال وقوع است بی خبر است.

مجازات

نمونه هایی از تنبیه مثبت

نمونه های تنبیه مثبت را به سه دسته مختلف تقسیم کنید. اجتماعی، طبیعی و آموزشی .

تنبیه اجتماعی مثبت

هدف از این مجازات های مثبت تضمین همزیستی خوب با دیگران است.

نمونه ای از آن جریمه های رانندگی است. وقتی سرعت می گیریم، بد پارک می کنیم یا در جایی پارک می کنیم که مناسب ما نیست، پلیس هم جریمه نقدی برای ما در نظرمی گیرد . همچنین برای گواهینامه رانندگی ما نیز امتیاز منفی درنظر می گیرد. این نتیجه به ما کمک می کند تا اطمینان حاصل کنیم که چنین رفتاری دوباره تکرار نمی شود.

مجازات دیگری، بسیار شدیدتر، آیا می تواند مجازات حبس داشته باشد؟  برای افرادی که مرتکب تخلف جدی می شوند یا کار غیرقانونی انجام می دهند. در بیشتر موارد، حبس یک مجازات مثبت است. در نظر گرفته شده است که با استفاده از این مجازات، احتمال تخلف افراد از قوانین یا ارتکاب اعمال غیرقانونی کاهش یابد.

مجازات های طبیعی مثبت

در این مورد، مجازات های ناخودآگاه هستند . ما قبلاً در مورد آنها صحبت کرده ایم که در هنگام تعامل با یک عنصر خاص مجازات نامطلوب را متحمل می شوند.

مثال بارز این نوع تنبیه، سوزاندن دست‌هایمان است، مثلاً وقتی با فر روشن کار می کنیم و سینی را بدون محافظت از دست‌هایمان بیرون می‌آوریم.

تنبیه تربیتی مثبت

این دسته از تنبیهات می تواند برای والدین، مربیان، معلمان و غیره باشد. این نوع تنبیه برای اینکه کودکان رفتار خود را تغییر دهند.

برخی از رایج ترین موارد را در کلاس می بینیم که کودک در ساعات مدرسه بدرفتاری می کند و معلم او را مجبور می کند در پایان کلاس در اتاق تنبیه بماند. دانش آموز متوجه خواهد شد که رفتار نادرست او فقط او را به اتاق تنبیه کشانده است.

تنبیه‌های مثبت زیادی وجود دارد که می‌توانیم هر روز آن‌ها را تجربه کنیم و رفتار ما را تغییر می‌دهند و ما حواسمان نیست که این اصلاح‌هایی که انجام می‌دهیم برای جذب یک تنبیه مثبت است.

فرمت های مختلف مقاله علائم اوتیسم:

b2n yun shorturl
1ea cutt rebrandly

 

منبع : madreshoy

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =