مادر و فرزند

هنگام انتخاب پستانک نوزاد چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

هنگام انتخاب پستانک نوزاد چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

هنگام انتخاب پستانک نوزاد چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

انتخاب پستانک نوزاد موضوعی است که همه والدینی که بچه دار شده اند درباره آن تحقیق می کنند. آیا نوزادان تازه متولد شده باید از پستانک استفاده کنند؟ سوالاتی مانند این که کدام پستانک برای نوزاد تازه متولد شده من مناسب تر است وجود دارد. پستانک های نوزاد که به عنوان پستانک های کاذب نیز شناخته می شوند، با رفلکس های مکیدن نوزادان تازه متولد شده ظاهر شدند. اگرچه پستانک اثر تسکین دهنده و آرام بخش دارد. اما خانواده ها نگران این هستند که این پستانک به یک عادت تبدیل شده باشد.

انواع پستانک

استفاده درست از پستونک

اکثر متخصصان استفاده از پستانک را به ویژه برای نوزادانی که نارس به دنیا می‌آیند، توصیه می‌کنند تا عادت مکیدن را پیدا کنند. این کار باعث می شود که آنها راحت تر به خواب بروند.

والدینی که در این زمینه بین دو گزینه قرار دارند، باید چند بعدی بیندیشند و با در نظر گرفتن وضعیت نوزاد ارزیابی کنند.

موضوعی که متخصصان مخالف استفاده از پستانک بیشتر روی آن تمرکز می کنند این است که نوزادانی که به پستانک عادت می کنند شیر مادر را قطع می کنند. مطالعات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که پستانک نوزاد تاثیر کمی در از شیر گرفتن دارد. هنگام انتخاب پستانک مناسب برای کودک خود چه نکاتی را باید در نظر بگیرید؟

 • سن کودک شما
 • جنس پستانک (نشکن و بادوام)
 • فاقد مواد مضر مانند BPA و PVC
 • تمیز کردن آسان و قابل شستشو در ماشین ظرفشویی
 • ترجیح دادن پستانک های سوراخ دار برای جلوگیری از مسدود شدن سوراخ های بینی
 • باید توجه ویژه ای به پستانک ارتودنسی داشته باشید.

انتخاب پستانک با توجه به این ویژگی ها برای سلامت کودک بسیار مهم است .

پستانک با کام

انواع پستانک

مدل لاستیکی

این پستانک های کودک از مواد لاستیکی طبیعی تولید می شوند. استفاده از پستانک لاستیکی مخصوصا برای نوزادانی که در این دوران دندان در می آورند و تمایل به گاز گرفتن دارند توصیه می شود. علاوه بر این، لاستیک در برابر ضربه دندان مقاوم است. اما ممکن است در هنگام جذب آب، ساختار خود را خراب کند. شما باید آن را زودتر از پستانک سیلیکونی عوض کنید.

مدل سیلیکونی

یکی دیگر از پستانک های برجسته در میان پستانک های کودک، پستانک های سیلیکونی است. به طور کلی برای نوزادانی که هنوز دندان درآورده اند توصیه می شود.

پستانک سیلیکونی؛ بی بو، بی مزه، نرم و صاف است. به لطف این ویژگی ها، کودک شما می تواند به راحتی به این پستانک ها عادت کند. در عین حال، از آنجایی که پستانک های سیلیکونی نوزاد شباهت بیشتری به شکل سینه مادر دارند، انتخاب مناسب تری برای نوزادان قبل از 1 سالگی می باشد. با توجه به ساختاری که دارد، قابل شستشو در ماشین ظرفشویی است.

پستونک کام

این نام برای پستانک‌هایی که به شکل کام هستند استفاده می‌شود . این نوع پستانک ها کاملا با ساختار دهان کودک شما سازگاری دارند و هیچ گونه تغییر شکلی ایجاد نمی کنند. بیشتر برای نوزادانی که در حال دندان درآوردن هستند و بالای یک سال سن دارند مناسب است.

بدون کام

پستانک های بدون کام نوزاد از نظر ساختاری مشابه سینه مادر هستند. این نوع پستانک ها از بدو تولد تا یک سالگی قابل استفاده هستند. هنگامی که بعد از 1 سالگی استفاده می شود، ممکن است با اعمال فشار بر دهان کودک، کمی دندان او را خراب کند. بعد از 1 سالگی، استفاده از پستانک بچه با کام انتخاب بهتری خواهد بود.

baby pacifier1

پستانک با کام یا پستانک بدون کام؟

پستانک های بدون کام نوزاد در ایجاد عادات بلع به نوزادانی که در مکیدن مشکل دارند موفق تر هستند. به همین دلیل به خصوص نوزادان نارس باید از پستانک بدون کام استفاده کنند.

از طرف دیگر، زمانی که نیاز به انتخاب دارید، می توانید هر دو پستانک را با کام یا بدون کام انتخاب کنید. پس از سال اول، پستانک های کام کودک باید ترجیح داده شود. مجدداً باید یادآوری شود که حتماً باید با پزشک مشورت کنید. براین اساس می توانند برای انتخاب پستانک بالای یک سال یا نوزاد اقدام کنند.

بطری پستانک

پستانک شیشه شیر وی بی بی که اغلب توسط نوزادان استفاده می شود از دو قسمت بدن و پستانک تشکیل شده است. به طور کلی از شیشه یا پلی پروپیلن تولید می شود.

این واقعیت که شیشه یک ماده طبیعی است هیچ تهدیدی برای استفاده نوزادان ایجاد نمی کند. دو نوع ترجیحی از نوک سینه ها وجود دارد. اینها؛ به دو دسته گرد و کام تقسیم می شود.

نوک بطری با سر گرد مخصوصاً برای نوزادان تازه متولد شده ترجیح داده می شود زیرا شبیه نوک پستان مادر است. از طرف دیگر، پستانک های کام به دلیل ساختار نفوذپذیر هوا، به رشد دهان نوزادان آسیب نمی رسانند.

baby pacifier2

سرپستانک های بطری از سیلیکون ساخته شده اند که ماده ای بی ضرر، بی بو، بی مزه و طبیعی است. طبیعتا استفاده از این محصول که مدت زمان مشخصی دارد تا 4 هفته توصیه می شود.

تمیز کردن پستانک

تمیز کردن پستانک نوزاد یکی دیگر از موارد مهمی است که والدین برای مراقبت از نوزاد باید به آن توجه کنند. به جای استفاده از آن بلافاصله پس از دریافت، ابتدا باید آن را با آب گرم و صابون بشویید. سپس جوشاندن در آب داغ به مدت 5 دقیقه برای بهداشت منظم مناسب خواهد بود.

جعبه‌های پستانک که اغلب مادران از آن استفاده می‌کنند نیز به شما کمک می‌کند پستانک‌های نوزاد را تمیز و ایمن نگهداری کنید. به لطف جعبه های آویز آن، می توانید آن را در کیف خود آویزان کنید یا با اتصال به وسایل کودک از آن استفاده کنید. این جعبه ها برای همه پستانک های کودک مناسب هستند زیرا اندازه آنها نیز استاندارد است .

پستونک نوزاد

استفاده از پستانک سیلیکونی

اگر از پستانک سیلیکونی استفاده می کنید، می توانید آن را با قرار دادن زیر آب داغ تمیز کنید. اگر جایی بیرون از خانه افتاد و نتوانستید آن را بجوشانید، باید آن را با آب گرم تمیز کنید و با آب فراوان بشویید.

علاوه بر این، دستگاه‌های استریل بخار راه‌حل هوشمندی برای تمیز کردن پستانک‌های کودک خواهند بود. چنین ابزارهایی به شما کمک می کنند تا با حفظ ساختار پستانک ها را با بهداشت بیشتری نگهداری کنید.

باید مراقب باشید که محصولی که از پستانک کودک خریداری می کنید فاقد BPA باشد. به خصوص در محصولاتی که با جوشاندن تمیز می شوند، BPA که آزاد می شود و می تواند به نوزاد منتقل شود، خطر آسیب جدی را به همراه دارد.

ضدعفونی کردن پستانک نوزاد

برای ضدعفونی کامل پستانک نوزاد پس از 6 ماهگی، جوشاندن آنها به مدت 5 دقیقه هر 2 روز یکبار توصیه می شود. این مدت نباید بیشتر باشد. همچنین نباید فراموش کرد که روش تمیز کردن با فرآیند آب جوش تنها باید برای پستانک های سیلیکونی نوزاد اعمال شود.

پستانک های لاستیکی را نباید جوشاند، باید با آب سرد تمیز کرد. پستانک نوزاد حداکثر بین 2 تا 3 ماه دوام می آورد. پستانک نوزادانی که به طور مکرر از پستانک استفاده می کنند باید توسط مادرشان چک شود و در صورت بروز هرگونه تغییر شکل، آن را تعویض کنند.

در یک مطالعه سوئدی، 184 کودک تا سن 4 سالگی توسط متخصص آلرژی معاینه شدند. زمانی که آنها 6 ماهه بودند سوالاتی از والدین پرسیده شد که پاسخ آنها به شرح زیر است.

 • 74 درصد اظهار داشتند که از پستانک استفاده می کنند،
 • 83 درصد گفتند که نوزادان پستانک خود را با آب می شویند.
 • 54 درصد پستانک را جوشاندند،
 • 48 درصد از آنها اظهار داشتند که با مکیدن دهان پستانک را تمیز می کنند.

هنگامی که کودکان به سن 4 سالگی می رسند، میکروب های موجود در بزاق آنها بررسی می شود. مشاهده می شود که بیماری هایی مانند آلرژی، آسم و اگزما با پستانک تمیز شده در دهان والدین کمتر دیده می شود.

باز هم طبق مطالعات انجام شده، خطر اگزما در نوزادانی که به روش سزارین متولد می شوند، 55 درصد و خطر ابتلا به اگزما در نوزادانی که به طور طبیعی متولد می شوند و پستانک آنها در دهان مادرشان تمیز می شود، 20 درصد اندازه گیری شده است. انتقال میکروب های دهان والدین به نوزاد باعث شد تا نوزادان مصونیت پیدا کنند.

استفاده از پستانک در نوزادان از چه زمانی باید شروع شود؟

در تئوری، نوزادان از بدو تولد می توانند از پستانک استفاده کنند. اما والدین ممکن است در مورد نوزاد تازه متولد شده خود دچار تردید شوند.

پستونک نوزادی

طبق تحقیقات و کارشناسان، دادن پستانک به نوزادی که چهل روزگیش تمام نشده است، مناسب نیست. به عبارت دیگر فردی که در انتخاب پستانک نوزاد تازه متولد شده تصمیم درستی خواهد گرفت پزشک شما خواهد بود. نوزادان می توانند تا 2 سالگی به استفاده از پستانک ادامه دهند. در برخی موارد دیده می شود که نوزادان تا سن 3 سالگی از پستانک استفاده می کنند.

آیا همه حرکات مکیدن نوزادان یکسان هستند؟

اگرچه ممکن است حرکات مکیدن نوزادان یکسان به نظر برسد، اما اینطور نیست. حرکات مکیدن می تواند با یکدیگر متفاوت باشد. دو نوع مختلف مکش وجود دارد.

در هنگام شیردهی، مکیدن تغذیه اتفاق می افتد. مکیدن غیر مغذی کلیه حرکات مکیدنی است که در حین تغذیه انجام نمی شود. به عبارت دیگر ، پستانک نوزاد در بخش غیر تغذیه قرار می گیرد.

فواید مکیدن چیست؟

وقتی صحبت از مکیدن برای اهداف تغذیه ای به میان می آید، نوزادان تغذیه خود را با مکیدن از شیشه شیر یا از سینه مادر تکمیل می کنند. ما می توانیم فواید مکیدن تغذیه ای و غیر مغذی را به شرح زیر فهرست کنیم:

• احساس آرامش می دهد

ممکن است متوجه شده باشید که کودک شما پس از شیر خوردن آرام می شود و راحت تر می خوابد. دلیل همه اینها این است که عمل مکیدن باعث ترشح هورمون CCK (کوله سیستوکینین) می شود. این باعث می شود کودک شما احساس سیری، راحتی و آرامش کند.

آیا می توان از پستونک نوزاد در شب استفاده کرد؟

• به هضم غذا کمک می کند

نقش دیگر هورمون CCK کمک به سیستم گوارش کودک شما است. شیر مادر سرشار از پروتئین و چربی است. هورمون CCK می تواند آنها را تجزیه کند.

• ایجاد هماهنگی بهتر

جذب خارجی تغذیه ای؛ فرصت‌های تحرک برای هماهنگی بهتر مکیدن، بلع و تنفس کودک شما بهتر می‌کند. این اقدامات امکان تغذیه بهتر را در زمانی که کودک شما در حال مکیدن شیر مادر یا از شیشه است، ایجاد می کند.

آیا استفاده از پستانک برای نوزادان مضر است؟

یکی از سوالات متداول والدین این است که “من به نوزادم پستانک می دهم، اما آیا به او آسیب می رساند؟” همانطور که می دانیم، نوزادان دارای رفلاکس های مکیدن ذاتی هستند.

بعد از این مدت، غریزه مکیدن در او تبدیل به عادت می شود و احساس آرامش می دهد. او احساس امنیت می کند و فکر می کند هر بار که شیر می دهد بوی مادرش را می گیرد. حرکت مکیدن که یکی از حرکات محدودی است که نوزادان در این دوران می توانند انجام دهند، در زمان های غیر شیردهی اتفاق می افتد.

از سوی دیگر، مادران برای حمایت از این وضعیت به استفاده از پستانک نوزاد متوسل می شوند. استفاده صحیح از پستانک نوزاد در دوره عادت به شیر مادر هیچ آسیبی به نوزاد وارد نمی کند. شما باید سالم ترین پاسخ ها را از پزشک خود برای سوالات خود دریافت کنید، مانند اینکه کدام پستانک برای کودک شما مناسب است و برای چه مدت.

آیا پستانک نوزاد باعث اختلال در دندان های کودک می شوند؟

وقتی نوزادان از پستانک استفاده می کنند، با کمک زبان خود با پستانک بازی می کنند. این رفتار باعث می شود که دندان های جلویی بالا به سمت جلو و دندان های جلویی پایین به سمت عقب حرکت کنند. بروز طولانی مدت این رفتار می تواند باعث خراب شدناستخوان فک نوزاد و آسیب به لثه شود.

برای جلوگیری از چنین شرایطی، باید زمان استفاده از پستانک کودک را به خوبی تنظیم کنید. از 2 سالگی باید به تدریج استفاده از پستانک نوزاد را قطع کنید.

آیا می توان از پستانک نوزاد در شب استفاده کرد؟

برخی از والدین قبل از خواب به نوزاد خود شیر می دهند و این به یک عادت تبدیل می شود. در حال حاضر کودک باید به طور مرتب شیر مادر بخورد تا او را خواب آلود کند.

والدینی که با چنین شرایطی مواجه می شوند راه آسان را انتخاب می کنند و به جای شیر دادن به نوزاد پستانک می دهند. از آنجایی که این رفتار می تواند موقعیت های خطرناکی ایجاد کند، می تواند در کودک اعتیاد آور شود. نوزادی که پستانک داده نمی شود، بی قرار خواهد بود و باعث مشکلات خواب می شود.

baby pacifier

به همین دلیل باید دانست که پستانک نوزاد از محصولات کمکی است که فقط در مواقع ضروری استفاده می شود. نباید از آن به عنوان عامل هر گونه اعتیاد یا شرطی سازی استفاده شود. والدین نوزادانی که شب ها بدون پستانک نمی خوابند باید مسئولیت تغییر این رفتار را بر عهده بگیرند.

چه زمانی و چگونه باید پستانک نوزاد را گذاشت؟

متخصصان در مورد زمان گذاشتن پستانک نوزاد نظرات متفاوتی دارند. در حالی که برخی می گویند استفاده از پستانک باید در پایان سال اول قطع شود، برخی معتقدند که استفاده از پستانک باید پس از ماه سوم کاهش یابد.

در این مرحله، موضوعی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که آیا نوزاد از پستانک به عنوان نیاز یا اعتیاد استفاده می کند؟ در این زمینه باید با پزشک مشورت کنید و مناسب ترین زمان را تعیین کنید.

شما زمان را تعیین کنید. بنابراین، کدام روش برای ترک پستانک برای شما بهتر است؟

در این مورد اختلاف نظرهای زیادی بین متخصصان وجود دارد. برخی استدلال می کنند که پستانک باید فورا قطع شود، در حالی که برخی دیگر معتقدند که باید یک محصول برای جایگزینی پستانک با دور انداختن آن ترجیح داده شود. در نتیجه باید رفتار کودک خود را زیر نظر داشته باشید و از پزشک خود در مورد سالم ترین دوره  اطلاعاتی دریافت کنید.

فرکانس تغییر پستانک نوزاد

اکثر متخصصان و سازندگان پستانک بیان می کنند که استفاده از پستانک های سیلیکونی باید بین 12 هفته و پستانک های لاستیکی 4 تا 6 هفته متغیر باشد. با این حال، تعداد دفعاتی که کودک شما از پستانک استفاده می کند نیز به تعیین مدت استفاده از پستانک کمک می کند.

چگونه از بند پستانک نوزاد استفاده کنیم؟

پستانک ها اغلب کمک هایی هستند که به کمک مادران می آیند. پستانک های نوزاد که در صورت نیاز باعث آرامش و تسهیل نوزادان می شود، به دلیل کوچک بودن ممکن است به صورت مکرر گم شود.

نوزادانی که می خواهند با پستانک بازی کنند ممکن است به طور تصادفی پستانک را روی زمین پرتاب کنند. پیدا کردن آن به عهده مادر خواهد بود. بند های پستانک برای جلوگیری از این اتفاق، کار شما را آسان تر می کند.

بند پستانک محصولی ساده و در عین حال راحت برای کودک هستند. اگر از بند پستانک استفاده می کنید، پستانک;

 • مدام ناپدید نمی شوند،
 • روی زمین نمی افتد
 • می توانید از گم شدن آن در مکانی که خارج از خانه می روید جلوگیری کنید.

به غیر از این، آویزهایی نیز به صورت رنگی و طرح دار طراحی شده اند. این محصولات همچنین توجه کسانی را که آن را به عنوان یک اکسسوری مکمل در لباس کودک شما می بینند به خود جلب می کند.

baby pacifier3

بند پستانک نوزاد نیز از نظر ایمنی بسیار پیشرفته است. بند های پستانک که در گذشته استفاده می شد به کمک زنجیر به گردن نوزادان آویزان می شد. اما این کار به یک وضعیت بسیار خطرناک برای ایمنی کودک منجر می شد.

مادران آگاه این وسیله را کنار گذاشتند و به بند پستانک به نام سیستم گیره روی آوردند. این بند های پستانک را می توان به راحتی به لباس کودک وصل کرد. اگر به دنبال راه حلی برای پستانک نوزاد هستید، انتخاب مدل هایی که قابلیت اتصال به لباس را دارند مفیدتر خواهد بود.

اشتباهات در استفاده از پستانک

• عدم توانایی در رعایت بهداشت پستانک

بدن نوزادان بسیار حساس است. آنها می توانند به سرعت تحت تأثیر میکروب ها و باکتری هایی که ممکن است از خارج وارد می شوند، باشند. پستانک های نوزادی که به اندازه کافی تمیز نشده و بدون شستن در صورت انداختن روی زمین می توانند برای کودک شما مشکلاتی ایجاد کنند.

• در هر صورت استفاده از پستانک نوزاد، آنها را معتاد می کند

هر زمان که کودک بی قرار است یا گریه می کند، دادن پستانک برای خاموش کردن او به جای حل مشکل، کودک را به پستانک وابسته می کند. پستانک های کودک باید فقط در صورت نیاز استفاده شوند.

گذاشتن غذای شیرین و شیرین روی پستانک نوزاد

اشتباه دیگری که والدین مرتکب می شوند این است که غذاهای شیرین مانند عسل را روی پستانک کودک فرو کرده و به نوزاد می دهند. چنین استفاده ای باعث پوسیدگی دندان های شیری جدید کودک شما می شود که باعث اعتیاد کودک به پستانک می شود.

فرمت های مختلف مقاله پستانک نوزاد:

b2n yun shorturl
tiny cutt rebrandly

منبع : bebeyum

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =